Zatočme s firmami v daňových rajoch, odkazuje SNS

Andrej Danko. Foto: FB

Bratislava 20. februára (TASR) - Viac ako 4000 slovenských firiem je podľa posledných informácií registrovaných v zahraničí v tzv. daňových rajoch. Tento počet má neustále stúpajúcu tendenciu. Uviedol to predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Podľa názoru SNS ide o jasný obraz stavu podnikateľského prostredia v Slovenskej republike. Firmy, ktoré podnikajú na Slovensku, čoraz viac uprednostňujú presun vlastníctva mimo hraníc svojej domovskej krajiny. Dôvodov je viacero, ale v konečnom dôsledku ide o vysokú byrokraciu a neustálu zmenu daňovej legislatívy, čo nijako nepomáha podnikateľskému prostrediu.

Ďalším dôvodom je aj ochrana investícií, čo priamo súvisí s vymáhateľnosťou práva na Slovensku. Všetky tieto problémy sú verejne známe a Slovenská národná strana na ne dlhodobo upozorňuje.

Toto všetko je výsledkom práce vlády SR, čo priamo zapríčiňuje postupný prepad SR v medzinárodných rebríčkoch kvality podnikateľského prostredia. Veľmi dôležitým dôvodom nárastu počtu slovenských firiem registrovaných v daňových rajoch je taktiež utajenie vlastníctva.

Vláda SR by mala podľa SNS čo najskôr obmedziť účasť firiem s nejasným vlastníckym pozadím vo všetkých verejných obstarávaniach a takto zabrániť možnému klientelizmu s cieľom zvýšenia transparentnosti verejných financií.

SNS pripomína rozhodnutie vlády SR z novembra minulého roka, že napríklad v prípade verejných obstarávaní bude treba dokladovať vlastníka schránkovej spoločnosti. Kto podniká na Slovensku, má na Slovensku platiť dane. "Pevne dúfame, že pri ďalšom deklarovaní vládneho boja so schránkovými firmami a firmami so sídlom v daňových rajoch nezostane len pri deklaráciách. Tie sa jednoducho musia zmeniť na skutky," dodal predseda SNS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.