Nárok na zvýhodnenú hypotéku majú mladí s príjmom 1088,1 eura

Foto: Andrej Galica

Bratislava 21. februára (TASR) - Mladí ľudia, ktorí sa rozhodnú kúpiť dom či byt, majú šancu v bankách využiť aj hypotéku pre mladých. Od 1. januára tohto roka sa znížila horná hranica príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých o 26 eur. Nárok na ňu má teda ten občan, ktorého zárobok je vo výške 1088,1 eura v hrubom vyjadrení.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR každý štvrťrok zverejňuje priemernú mzdu v národnom hospodárstve, od ktorej sa odvíja aj horná hranica príjmu pre žiadateľov o zvýhodnenú hypotéku pre mladých. Horný limit na jej získanie je vo výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. "Hranica príjmu sa mení každý štvrťrok. Odporúčame preto klientom pravidelne sledovať meniacu sa výšku," uviedla hovorkyňa ČSOB banky Zuzana Eliášová.

Pri dvojiciach sa horná hranica príjmu na získanie hypotéky zdvojnásobí. Od januára tohto roka je platná vo výške 2176,20 eura. "Ak je žiadateľom dvojica, jeden z partnerov môže zarábať aj viac, ako je stanovený strop pre jednotlivca. Mzdový súčet dvojice však nemôže prekročiť stanovenú hranicu pre pár," doplnila Eliášová.

Hypotéku pre mladých môžu získať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Príspevok sa poskytuje na prvých päť rokov splácania, najviac však zo sumy 50.000 eur, pričom sa úroková sadzba znižuje o tri percentá, pritom dve percentá dotuje štát a jedno percento banka. Do posudzovania nároku na štátny príspevok sa nezapočítavajú diéty, výživné alebo štipendium doktoranda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.