Daňové kontroly vo fingovaných firmách priniesli Česku milióny

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Praha 26. februára (TASR) - Vyše 100 finančných kontrolórov z regiónov podporilo v posledných šiestich mesiacov svojich pražských kolegov. Informoval o tom vo vysielaní a na internetovej stránke spravodajský kanál ČT24 Českej televízie.

Hlavné mesto sa tak usiluje zvládnuť problém, keď si spoločnosti v metropole vytvorili virtuálne sídlo, alebo ich niekoľko stoviek oficiálne sídli na jednej adrese. Od septembra minulého roku museli firmy doplatiť na dani z pridanej hodnoty (DPH) stovky miliónov korún, lebo si ich neoprávnene odpočítali z daní.

"Nemajú tu nijakých zamestnancov, nijaký majetok, poštu si dávajú posielať na iné adresy," redaktorke Andrei Steinovej popisuje bežnú prax mnohých firiem referentka správy daní z úradu v Litvínove, ktorá práve pomáha daňovým úradníkom v Prahe.

"Daňové subjekty neboli schopné dokázať, že to, čo nakúpili, používajú na svoju ekonomickú činnosť - to by bola jedna skupina. A druhú skupinu, ktorú pokladáme za závažnejšiu, tvoria firmy, ktoré ekonomickú činnosť len predstierajú, ale od štátu si nárokujú nadmerné odpočty," uviedol Jiří Žežulka, vedúci oddelenia boja s daňovými únikmi Generálneho finančného riaditeľstva (GFR), ktoré podlieha Ministerstvu financií ČR.

Firmy sa často spoliehajú na to, že sa vo veľkom meste medzi ostatnými spoločnosťami stratia. Na DPH potom šetria, ako sa dá. Odpočítavajú si, čo by vôbec nemali. "Domerali sme im neoprávnene nárokované nadmerné odpočty v celkovej hodnote 400 miliónov Kč (14,59 milióna eur)," doplnila Jitka Ježková z GFR.

Riaditeľstvo výpomoc regionálnych daniarov nazvalo Akcia pomoc Prahe (APP). Jej výsledky prekonali očakávanie takmer trojnásobne. Preto finančná správa uvažuje, že podobné posilnenie daňových kontrol bude opakovať v Prahe pravidelne.

(1 EUR = 27,419 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.