Cenu plynu na medzinárodnom trhu ovplyvňuje najmä situácia na Ukrajine

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 7. marca (TASR) - Kým v minulosti cena plynu na medzinárodnom trhu oveľa viac závisela od cien ropy, v poslednom čase ju ovplyvňuje najmä vývoj situácie na Ukrajine. Dokazuje to aj nižší pokles ceny plynu v porovnaní s ropou. Uviedol to pre TASR hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Michal Holeš.

Obchodníci s plynom sa podľa neho vlani pred vykurovacou sezónou pripravovali na prípadné zastavenie dodávok z Ruska cez Ukrajinu, a tak hodnota komodity stúpala. "Neskôr sa však ukázalo, že plynu do Európy prúdi dostatok, čo bolo spolu s relatívne teplým počasím na kontinente faktorom, vďaka ktorému cena na medzinárodnom trhu klesla," vysvetlil.

Aj ďalší vývoj cien plynu bude podľa neho závislý od vývoja konfliktu na Ukrajine. "V prípade úplného upokojenia očakávame, že sa ceny zemného plynu stabilizujú a opäť by ich mohla vo väčšej miere ovplyvňovať ropa. Naopak, v prípade eskalácie konfliktu by ceny plynu na medzinárodných trhoch mohli výrazne narásť," dodal Holeš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.