Vo Vysokých Tatrách bude popoludní zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Foto: Ilustračné foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 7. marca (TASR) - Vo Vysokých Tatrách stúpne popoludní od 1500 m n. m. mierne lavínové nebezpečenstvo na zvýšené, dosiahne 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Veľkej Fatre sa popoludní zvýši malé lavínové nebezpečenstvo na mierne.

Najmä na exponovaných severovýchodne, východne, juhovýchodne, južne a juhozápadne orientovaných svahoch so sklonom nad 35 stupňov hrozí popoludní uvoľnenie doskových lavín už pri malom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky. "Kritické sú miesta, kde je na starom podklade nafúkané väčšie množstvo snehu. V priebehu dňa sa na slnkom osvietených svahoch môžu vyskytnúť menšie, až stredne veľké spontánne lavíny, prípadne splazy z mokrého snehu. Nebezpečné môžu byť aj tienisté vysokohorské severné žľaby, kde sa starý sneh z predošlých snežení ešte nestihol stabilizovať," upozornil Biskupič.

Dnes ráno bolo jasno. V nižších polohách bolo bezvetrie. Na hrebeňoch fúkal čerstvý vietor do 35 km/h prevažne zo severu až východu. Na hrebeni Veľkej Fatry fúkal prudký severák s nárazmi až do 65 km/h. Teplota vzduchu sa na hrebeňoch Tatier pohybovala v rozpätí od -10 do -8 stupňov Celzia, v nižších polohách a na podhorí do -2 stupňov Celzia. V Západných Tatrách za posledných 24 hodín pripadlo len sporadicky do 10 cm nového snehu, inde nesnežilo.

Za poslednú periódu sneženia pribudlo v najvyšších tatranských polohách miestami do 50 cm nového snehu. Posledné sneženie bolo sprevádzané silným severozápadným vetrom, snehová pokrývka je tak značne nerovnomerná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.