Česká republika dosiahla v januári obchodný prebytok 17,3 miliardy Kč

Praha, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Praha 9. marca (TASR) - Obchodná bilancia Českej republiky sa v januári skončila s prebytkom, ktorý prekonal očakávania analytikov. Informovali o tom agentúry RTTNews a český portál Patria na základe údajov, ktoré dnes zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ).

Podľa najnovších štatistík dosiahlo Česko v januári 2015 prebytok obchodnej bilancie vo výške 17,3 miliardy korún (633,77 milióna eur), zatiaľ čo vlani v decembri vykázalo obchodný deficit 3,8 miliardy Kč a v januári 2014 prebytok na úrovni 15,51 miliardy Kč. Dôvodom vyššieho ako očakávaného prebytku sú najmä nižšie ceny ropy. Ale aj nárast exportu áut, medziročne o 11 %, výraznou mierou prispel k tomuto výsledku.

Analytici pritom odhadovali, že Česko dosiahne v prvom mesiaci tohto roka kladné saldo obchodnej bilancie na úrovni 16,9 miliardy Kč.

Vývoz z ČR po očistení od sezónnych vplyvov v januári vzrástol medziročne o 4,9 % na 263,38 miliardy Kč a dovoz sa zvýšil o 4,5 % na 246,09 miliardy Kč.

(1 EUR = 27,297 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.