Argentínsky súd potvrdil zamietnutie žaloby voči prezidentke

Argentínska prezidentka Cristina Fernándezová Foto: TASR/AP

Buenos Aires 27. marca (TASR) - Argentínsky federálny odvolací súd potvrdil zamietnutie žaloby voči prezidentke Cristine Fernándezovej. Rozhodnutie sa týka obvinení, že sa snažila kryť údajné zapojenie iránskych predstaviteľov do bombového útoku na židovské centrum v Buenos Aires z roku 1994. Informovala o tom dnes agentúra AP.

O zamietnutí žaloby rozhodol už 26. februára federálny sudca, ktorý dospel k záveru, že dokumenty predložené zosnulým prokurátorom Albertom Nismanom nespĺňali štandardy pre začatie riadneho súdneho vyšetrovania. Jeho verdikt vo štvrtok odobril odvolací súd.

Zrušenie obvinení sa týka aj argentínskeho ministra zahraničných vecí Héctora Timermana a ďalších osôb z okolia prezidentky obžalovaných v tej istej kauze. Členovia odvolacieho súdu prijali rozhodnutie pomerom hlasov 2 ku 1. Prokuratúra má možnosť podať ešte jedno odvolanie.

Nismana našli 18. januára zastreleného v kúpeľni jeho bytu v Buenos Aires, a to deň pred tým, ako mal vypovedať v argentínskom Kongrese o svojich zisteniach a obvineniach voči prezidentke. Mal už vypracovanú 289-stranovú žalobu proti Fernándezovej, Timermanovi a ďalším podozrivým.

Nisman tvrdil, že prezidentka kryla iránskych predstaviteľov zapletených do bombového útoku na židovské centrum, pri ktorom prišlo o život 85 ľudí. Fernándezová podľa neho sľúbila milosť a slobodu iránskym organizátorom útoku výmenou za veľmi potrebné dodávky ropy od Iránu.

Fernandézová všetky obvinenia vehementne popiera a tvrdí, že majú za cieľ destabilizovať jej vládu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.