Za smrť tehotnej ženy odsúdili bývalú zdravotnú sestru na rok väzenia

Ilustračné foto Foto: TASR

Ostrava 30. marca (TASR) - Krajský súd v Ostrave dnes v odvolacom konaní potvrdil jednoročný trest odňatia slobody a zákaz činnosti na štyri roky pre 68-ročnú bývalú zdravotnú sestru Ivanku Barochovú, ktorá vlani v júni v diabetologickej ambulancii omylom podala žene v šiestom mesiaci tehotenstva namiesto glukózy jedovatú dezinfekciu. Tridsaťdvaročná žena zomrela na opuch mozgu po tom, ako jej jedovatý roztok spôsobil poleptanie pažeráka a žalúdka. Zomrelo aj jej dieťa.

Rozsudok je právoplatný, odvolať sa možno už len k najvyššiemu súdu, informoval server iDNES.cz.

Matka zomrelej Mária Kašingová je presvedčená, že odsúdená "určite mala dostať viac. Stále nás to strašne bolí, s tým sa nedá zmieriť".

Budúca mamička prišla 18. júna 2014 na glukózový test na prípadnú tehotenskú cukrovku a roztok vypila. Zdravotná sestra uviedla, že "ucítila čudný zápach, roztok jej zobrala, vyliala a fľaštičku vyhodila". Potom jej dala vypiť správny roztok glukózy a prepustila ju s tým, že sa má vrátiť do ordinácie o dve hodiny.

Ďalšia pacientka, ktorá prišla po nej, vypovedala, že sestrička mala plnú čakáreň a stále z ambulancie odbiehala. Podľa sudkyne až po 45 minútach zobrala fľaštičku jedovatého roztoku a išla sa spýtať do laboratória, čo podala pacientke. Tam zistili, že sa Chlumského roztok nesmie požiť vnútorne. Následne ženu spoločne s lekárkou márne hľadali. Žena mala trvalé bydlisko u rodičov, bývala však inde. Našla ju až privolaná polícia - už však mŕtvu.

Server iDNES.cz napísal, že k chybe došlo už v nemocničnej lekárni, kde pomiešali takmer zhodné fľaštičky glukózy a dezinfekcie. Následná kontrola zistila, že lieky preberali aj sanitárky, na preberacom protokole chýbal podpis a kontrolu prevádzali iba nepravidelne. Sudkyňa označila za "ruskú ruletu" to, komu zdravotná sestra podá v ambulancii namiesto glukózy jedovatý roztok. V ambulancii totiž medzi glukózou našli ešte päť fľaštičiek uvedeného roztoku.

Uviedol, že Ivanka Barochová pracovala v zdravotníctve od roku 1965 a vlani v júni už iba ako dôchodkyňa pomáhala v súkromnej ordinácii.

Rodina obete chápe, že budúcu mamičku neotrávila úmyselne, odpustiť jej však nedokáže. Žiada odškodnenie 20 miliónov Kč, súd ich však odkázal na občiansko-právne konanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.