Pre Ukrajinu je životne dôležité, aby dosiahla dohodu s veriteľmi

Ilustračné foto. Riaditeľka MMF Christine Lagardeová Foto: TASR/AP

Kyjev 14. apríla (TASR) - Pre Ukrajinu je životne dôležité, aby dosiahla dohodu s veriteľmi o reštrukturalizácii dlhu, aby zaplátala dieru vo výške 15 miliárd USD (14,21 miliardy eur) vo svojich financiách ešte pred júnovou revíziou plnenia podmienok úveru od Medzinárodného menového fondu (MMF). Uviedol to David Lipton, zástupca generálnej riaditeľky MMF vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra Reuters.

"Chceme a očakávame tento výsledok," vyhlásil Lipton a dodal, že pri revízii to veľmi zaváži.

Medzinárodná agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) koncom minulého týždňa znížila rating dlhodobých záväzkov Ukrajiny v zahraničnej mene na úroveň CC z CCC-. Uviedla tiež, že považuje tzv. default, teda vyhlásenie platobnej neschopnosti v prípade zahraničného dlhu Ukrajiny, za fakticky istý.

Agentúra vo vojom vyhlásení konštatovala, že očakáva reštrukturalizáciu ukrajinského dlhu v zahraničnej mene rovnajúcu sa defaultu. Vláda Ukrajiny má v úmysle uzavrieť rokovania o reštrukturalizácii vládneho dlhu so zahraničnými komerčnými veriteľmi do konca mája.

S&P zároveň ponechala Ukrajine negatívny výhľad ratingu, čo znamená, že ho môže v budúcnosti ešte zhoršiť.

Ukrajina má tak druhý najnižší rating dlhodobých záväzkov v zahraničnej mene na svete, a to po Argentíne, ktorej S&P udelila ratingovú známku SD (selective default), čo znamená čiastočnú platobnú neschopnosť.

(1 EUR = 1,0552 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.