Poprava desiatich pašerákov drog, vrátane Francúza, bude v stredu

Ilustračná snímka Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Jakarta 24. apríla (TASR) - Poprava desiatich ľudí odsúdených v Indonézii na trest smrti za pašovanie drog sa uskutoční na budúcu stredu, informoval dnes podľa agentúry DPA nemenovaný diplomatický zdroj. Medzi odsúdenými sú totiž aj deviati cudzinci.

Zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, spresnil, že indonézske úrady požiadali diplomatov, aby na väzenský ostrov Nusakambangan, ležiaci blízko Jávy, pricestovali v stredu.

Ako dnes informovala DPA, indonézske úrady nariadili začať s prípravou na popravy.

Odsúdenci na smrť sú zvyčajne informovaní o poprave tri dni vopred. Hovorca úradu indonézskeho generálneho prokurátora Tony Spontana uviedol, že termín popravy nebol zatiaľ stanovený. Ešte minulý týždeň tvrdil, že by k tomu malo dôjsť koncom apríla.

Záležitosť viedla k zhoršeniu vzťahov medzi Indonéziou a krajinami, z ktorých odsúdenci pochádzajú. Ostrý protest vyjadrila vo štvrtok EÚ - predseda Európskej rady Donald Tusk upozornil, že "trest smrti nie je odpoveďou na obchodovanie s drogami". Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil, že bude až do poslednej chvíle bojovať za to, aby francúzsky občan Serge Atlaoui nebol popravený, lebo pre Atlaouiho "smrť nemôže byť trestom".

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius vo svojom liste adresovanom indonézskemu rezortnému kolegovi kritizoval rozsudok smrti nad francúzskym občanom a upozornil, že súd nerešpektoval všetky jeho práva a rozsudok bol vynesený na základe sporných tvrdení, citoval dnes francúzsky denník Libération.

Indonézia má tvrdé tresty za drogové trestné činy. Popravy obnovila v roku 2013 po päťročnej pauze. Od začiatku tohto roka vykonala šesť popráv.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.