Popoludní trvá na vrcholoch Tatier mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Liptovský Hrádok 27. apríla (TASR) – Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá od 1700 m n. m. v popoludňajších hodinách mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň. V Nízkych Tatrách je už iba malé, 1. stupeň. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Nebezpečné sú najmä záveterné svahy, miesta pod horskými hrebeňmi a sedlami so snehovými doskami a prevejmi. Veľké dodatočné zaťaženie sa môže stať príčinou lavínových zosuvov aj na tienistých, severne orientovaných svahoch.

Dnes ráno bolo na horách jasno a fúkal čerstvý juhozápadný vietor rýchlosťou do 30 km/h. Teplota vzduchu sa pri trvajúcom oteplení pohybovala od 0 do +11 stupňov Celzia. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.

Už predpoludním výrazne premočená snehová pokrývka nemá potrebnú nosnosť. Súvisle sa ešte vyskytuje na severnej strane Tatier od 1100 m n. m. a na južnej od 1500 m n. m. Južne orientované horské hrebene a rebrá sú už bez snehu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.