Grécka televízia ERT začne opäť vysielať, rozhodol parlament

Ilustračné foto. Foto: TASR

Atény 29. apríla (TASR) - Grécky parlament dnes prijal zákon o obnovení vysielania štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti ERT, ktoré pred dvoma rokmi prerušila predošlá vláda Antonisa Samarasa na základe obvinení z plytvania, netransparentného zaobchádzania s rozpočtovými prostriedkami a prezamestnanosti.

Novinári však vládu obvinili, že jej rozhodnutie súvislo s nezávislou pozíciou ERT pri informovaní o práci vládneho kabinetu zápasiaceho s dôsledkami ekonomickej krízy.

O prácu vtedy prišlo 2500 zamestnancov ERT vrátane 600 novinárov. Ukončenie vysielania ERT vyvolalo veľké protesty verejnosti, ako aj odborov, ktoré vyhlásili štrajk. Zamestnancov ERT podporili aj medzinárodné novinárske organizácie.

Prerušenie vysielania ERT takmer vyvolalo rozpad trojčlennej vládnej koalície. Obnovenie činnosti ERT bolo jedným z predvolebných sľubov ľavicovej radikálnej strany Syriza, ktorá sa po nedávnych predčasných parlamentných voľbách dostala do vlády.

Štátnu televíziu NERIT, ktorá vznikla namiesto ERT a má v porovnaní s ňou tretinový rozpočet, považuje súčasná vláda za nelegitímnu a jej predstavitelia ju ignorujú a neprijímajú pozvania na diskusie do televízneho štúdia. Vláda v súvislosti s tým sľúbila, že zamestnanci NERIT po obnovení vysielania ERT neutrpia žiadnu ujmu. Podľa agentúry Reuters by teraz malo dôjsť k zlúčeniu oboch televízií alebo k pohlteniu NERIT.

Predsedníčka parlamentu Zoi Konstantopulová, ktorá veľmi aktívne podporovala ERT, sa jej zamestnancom poďakovala za "lekciu demokracie a dôstojnosti a za rozhodnosť pri ich obrane": zamestnanci ERT totiž pokračovali v práci, a to bez mzdy, pričom vysielali prostredníctvom internetu.

Gréckymi poslancami schválený zákon predpokladá, že na svoje pracovné miesta sa môžu vrátiť všetci zamestnanci ERT prepustení 11. júna 2013, ak si to budú želať. Podľa vládou predloženého zákona by ročné náklady na ERT mali predstavovať 30 miliónov eur a vláda ich chce získať z výberu poplatkov za elektrinu - vo výške tri eurá mesačne na jedno odberné miesto.

Agentúra Reuters poznamenala, že vláda ďalšie detaily zverejní v najbližších mesiacoch. Nemenovaný novinár ERT uviedol, že vysielanie by mohlo byť obnovené koncom mája. Dodal, že mnohí prepustení zamestnanci sa do ERT ani nechcú vrátiť.

Grécka ERT vznikla (ešte ako rozhlas) v roku 1938. V roku 1950, keď založili Európsku vysielaciu úniu, patrila medzi 20 zakladajúcich členov. Tvorilo ju päť televíznych kanálov, 29 rozhlasových staníc a niekoľko webových stránok. V posledných rokoch došlo k znižovaniu jej rozpočtu, s čím súviselo prepúšťanie a znižovanie miezd. Celkový ročný rozpočet ERT pred jej zrušením Samarasovou vládou predstavoval 300 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.