Sopranistka Simona Houda-Šaturová vystúpi na Viva Musica! festivale

Svetovo uznávaná slovenská sopranistka Simona Houda-Šaturová vystúpi 7. augusta v Dóme sv. Martina na Viva Musica! festivale Foto: Viva Musica! festival

Bratislava 30. apríla (OTS) - Slovensko patrí ku krajinám s výnimočnou tradíciou opery. Mnohí slovenskí operní speváci hosťujú v najslávnejších operných domoch po celom svete a robia tak dobré meno našej malej krajine.

Medzi naše operné poklady patrí aj sopranistka Simona Houda-Šaturová, pochádzajúca rovnako ako Lucia Popp či Edita Gruberová z Bratislavy, o ktorej sa hovorí aj ako o „malom mozartovskom zázraku“. V rámci sólového recitálu na Viva Musica! festivale predstaví svoj najnovší projekt prinášajúci výber árií nemeckého skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta a jeho menej známeho českého rovesníka – Josefa Myslivečka, ktorý v novembri 2014 vyšiel zároveň aj na jej najnovšom CD albume Decade: Mozart & Mysliveček.

Dramaturgicky originálny projekt prináša árie oboch autorov skomponované v rokoch 1771-1781 a predstavuje tvorbu zrelého a vo svojej dobe úspešného Myslivečka v porovnaní s mladým, v tom čase ešte len začínajúcim Mozartom (v rozmedzí jeho 16 až 26 rokov!). V rámci koncertu 7. augusta tak zaznejú virtuózne árie s brilantnými koloratúrami, ale aj dojemné a dramatické árie v sprievode Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Zdeňka Klaudu v nádherných priestoroch bratislavského Dómu sv. Martina.

Simona Houda-Šaturová študovala na bratislavskom Konzervatóriu a neskôr v Prahe pod vedením Soni Kresákovej. Absolvovala majstrovské kurzy pod vedením Ileany Cotrubas vo Viedni a u Magreet Honig v Amsterdame. Svojou charizmou, prejavom a hlasom zaujala operný svet hneď v jej profesných začiatkoch. Je držiteľkou Ceny Nadácie Charlotty a Waltera Hamelových za vynikajúce spevácke výkony (Lübeck, 2007) a ceny Thálie za najlepší operný výkon v roku 2001. Okrem účinkovania v pražskom Národnom divadle hosťovala taktiež v Teatro Colón v Buenos Aires, v Théâtre du Châtelet v Paríži, v Théâtre de la Monnaie v Bruseli, v Opere vo Frankfurte, v Opéra de Monte-Carlo či v aténskej Megaron Mousikis. Koncertovala v Carnegie Hall s Philadelphia Orchestra, na Salzburger Festspiele, spolupracovala s Toronto Symphony Orchestra, s Mníchovskou filharmóniou, Londýnskou filharmóniou, s Orchestre de Paris, Osaka Symphony a ď.. Spolupracovala taktiež s významnými dirigentmi ako napr. Ch. Eschenbach, Sir N. Marriner, I. Fischer, Ph. Herreweghe, J. Bělohlávek a ďalší.

Viva Musica! festival postupne odhaľuje svoj program. Organizátori už potvrdili koncert amerického hudobného skladateľa a klaviristu Philipa Glassa, ktorý sa na Slovensku predstaví po prvýkrát, a to s projektom kompletných etúd pre klavír (3. júl, Reduta) a veľkolepý projekt Fragile Queen Symphony, kedy Fragile zaspieva legendárne piesne britskej kultovej kapely Queen v sprievode symfonického orchestra (17. júl, Stará tržnica).

Festival tento rok ponúkne desať koncertov od konca júna až do konca augusta. Koncerty sa tak ako uplynulé roky budú konať v Starej tržnici, na Hlavnom námestí a na Bratislavskom hrade, ale mnohí určite privítajú aj nové priestory určené pre „komornejšie“ a zvukovo náročnejšie projekty, ktoré sa uskutočnia v Redute, v Historickej budove Slovenského národného divadla či v Dóme Sv. Martina.

Počas uplynulých desiatich ročníkov na Viva Musica! festivale vystúpilo veľké množstvo domácich a zahraničných umelcov ako napr. ruský barytonista Dmitrij Hvorostovsky, mexický tenorista Ramón Vargas, britský hudobný skladateľ a klavirista Michael Nyman, britský huslista Nigel Kennedy, ruský klavirista Boris Berezovsky, dvojica Igudesman & Joo, japonská jazzová klaviristka Hiromi s The Trio Project či domáce svetové projekty ako Mater, Folklor Symphony, Quasars Ensemble & Dalibor Karvay, Viva Petr Hapka! či Korben Dallas so symfonickým orchestrom.
Mená jedenásteho ročníka budú organizátori postupne odhaľovať na www.vivamusica.sk a na sociálnej sieti facebook.com/vivamusicafestival.

Vstupenky v predaji v sieti Ticketportal.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.