Zomrel Antonín Bukový, hrdina z bojov o Sokolovo a SNP

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Praha 30. apríla (TASR) - Vo veku 99 rokov zomrel v stredu v Českej republike Antonín Bukový, hrdina československej armády, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zúčastnil na bojoch pri Sokolove, Kyjeve a v Slovenskom národnom povstaní. Informoval o tom dnes spravodajský web aktualne.cz.

Parašutista Antonín Bukový, ktorý sa narodil v Likavke pri Ružomberku, bol až do konca čulým a energickým pánom. Patril medzi zakladateľov 1. československého poľného práporu v sovietskom Buzuluku na Urale, kam sa dostal po úteku zo slovenskej armády. S týmto útvarom sa následne dostal až ku Kyjevu.

Po skončení bojov okolo ukrajinského hlavného mesta dostal špeciálny výcvik a bol vysadený na Slovensko, kde okrem iného zabezpečoval spojenie medzi štábom generála Jána Goliana a generálom Heliodorom Píkom, ktorý v tom čase viedol vojenskú misiu ČSR v Moskve. Po skončení povstania pokračoval vo vysielaní a pripojil sa k jednotkám postupujúcej Červenej armády, postupne sa dostal až do Prahy.

Počas druhej svetovej vojny dostal medailu Za odvahu pred nepriateľom, poľský aj československý vojnový kríž, ale aj hviezdu Československého partizána a viaceré ďalšie ocenenia.

Napriek vyznamenaniam mu však po vojne spojenie s generálom Píkom, ktorý bol odsúdený a popravený ako "agent imperializmu", pokazilo nádejnú kariéru v armáde. Pracoval na podradných miestach v administratíve a nesmel študovať, no uväznený nebol.

"V zložitých dobách, ako je aj tá dnešná, nám príklad Antonína Bukového dáva príklad, ako by sme sa mali v kríze zachovať. Hoci ho už pozná iba jeho najbližšie okolie, priatelia a pár historikov," povedal o zosnulom parašutistovi Eduard Stehlík, riaditeľ odboru pre veteránov českého ministerstva obrany. Dodal, že Bukového život je príbehom skromného vlastenca, ktorý obstál vo vojne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.