Nepálski šerpovia zostali stáť pred neistou finančnou budúcnosťou

ARCHÍVNA SNÍMKA: Horolezci, horskí vodcovia a šerpovia stoja pri zbytkoch stanov, lezeckej výbavy, oblečenia a ďalších vecí v základnom tábore pod Mount Everestom, ktorý v sobotu 25. apríla 2015 zasiahla ničivá lavína ľadu a kamenia 28. apríla 2015. Pod lavínou zomrelo 18 horolezcov a stovky ďalších bolo zranených. Foto: TASR/AP Photo

Káthmandu 1. mája (TASR) - Náhle ukončenie horolezeckej sezóny na severnej i južnej strane Mount Everestu po smrtonosnom zemetrasení z minulého týždňa bude pre šerpov v postihnutom regióne krutým úderom, zamýšľa sa agentúra AP.

Mnohí šerpovia totiž nedostanú túžobne očakávané finančné bonusy či iné platby za to, že pomáhajú ľuďom vyšplhať sa na najvyššiu horu sveta. A mnoho horolezcov a nosičov nákladov dokonca hovorí, že prírodné katastrofy, ktoré v posledných rokoch zasiahli Mount Everest, môžu ľudí od návštevy tohto majestátneho himalájskeho štítu odradiť úplne.

Sobotňajšie zemetrasenie s magnitúdou 7,8 vyvolalo lavínu, ktorá sa spustila na základný tábor na Evereste. Zahynulo pri nej 19 horolezcov a ďalšie desiatky z nich utrpeli zranenia.

K tejto katastrofe došlo necelý rok po tom, čo pod lavínou v oblasti ľadopádu Khumbu, priamo nad základným táborom, zahynulo 16 šerpov a iní sa museli vzdať svojich ďalších aktuálnych vysokohorských plánov.

Celková oficiálna bilancia obetí terajšieho zemetrasenia sa podľa najnovších údajov miestnej polície vyšplhala na 6155 mŕtvych a 13.402 zranených. Indickí seizmológovia tvrdia, že za uplynulých päť dní došlo v postihnutom himalájskom regióne k vyše 70 následným otrasom.

Sobotňajšie zemetrasenie bolo najsilnejším v tejto oblasti od roku 1934.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.