Komora vydala osvedčenie pre výkon duálneho vzdelávania už dvom firmám

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 4. mája (TASR) - Slovenskí poľnohospodári sa zapoja do systému duálneho vzdelávania už v školskom roku 2015/2016. Informovala o tom dnes hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

SPPK podľa jej informácií vydala osvedčenie už dvom poľnohospodárskym subjektom, ktoré prejavili záujem a splnili podmienky pre výkon praktického vyučovania v systéme duálneho vzdelávania podľa zákona číslo 61 z tohto roku o odbornom vzdelávaní a príprave. Obidva poľnohospodárske subjekty tak budú môcť pripravovať žiakov už v školskom roku 2015/2016.

"Ide o firmy v okrese Nové Zámky a Levice, a to Agrocontract Mikuláš, a. s., a Poľnohospodárske družstvo so sídlom v Žemberovciach. Obidva podniky sa do systému duálneho vzdelávania zapoja v učebnom odbore Poľnohospodár–farmárstvo, na ktorý im bolo vydané osvedčenie o spôsobilosti zamestnávateľa poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania. Manažment týchto podnikov využíva možnosť vychovať si žiakov–budúcich zamestnancov. V zahraničí takúto možnosť využívajú mnohí zamestnávatelia," uviedla.

Obidve poľnohospodárske firmy, ktoré patria v regiónoch k významným zamestnávateľom, ale aj k lídrom z hľadiska dosahovaných výsledkov hospodárenia, budú podľa nej uzatvárať zmluvu o duálnom vzdelávaní so Strednou odbornou školou poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Leviciach a zmluvy priamo so žiakmi, ktorí prejavia záujem o štúdium v systéme duálneho vzdelávania. Stanú sa tak prvými žiakmi, ktorí podľa nového zákona získajú už počas školy nielen teoretické, ale aj praktické vzdelanie priamo u zamestnávateľa.

"Do systému duálneho vzdelávania sa budú zapájať aj ďalšie poľnohospodárske či potravinárske spoločnosti, ktoré budú podávať žiadosti na úrad SPPK. Ak chcú získať zamestnávatelia osvedčenie a vychovávať si vlastných žiakov-budúcich zamestnancov v školskom roku 2016/2017, musia podať žiadosti o overenie ich spôsobilosti do 30. septembra 2015," upozornila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.