Vláda sa bude zaoberať rastom dlhu štátnych nemocníc

Ilustračné foto Foto: TASR/Alexandra Moštková

Bratislava 6. mája (TASR) - Vláda sa dnes zíde netradične v popoludňajších hodinách. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová, ide o formálne dôvody. Na rokovanie sa totiž ešte pripravujú ďalšie materiály.

Ministri sa dnes budú zaoberať informáciou o vývoji záväzkov štátnych nemocníc po lehote splatnosti, ako aj celkovým dlhom v zdravotníctve presahujúcim 430 miliónov eur.

Dlhy štátnych nemocníc naďalej rastú, vlani to bolo o desiatky miliónov eur. Faktúry načas neplatia dodávateľom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu (50,6 percenta), problémy majú však aj s odvodmi voči Sociálnej poisťovni.

Štátne nemocnice mali na konci vlaňajšieho roka záväzky po lehote splatnosti vo výške 334,2 miliónov eur. Medziročne tak narástli o 87,4 milióna eur. Strata nemocníc dosiahla 75 miliónov eur. Napriek tomu, že dlhy štátnych nemocníc sa zvyšujú, minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) si myslí, že ich hospodárenie ide správnym smerom, keďže tempo zadlžovania sa znížilo. Zástupcovia opozície majú opačný názor, informácie o zadlženosti označili za zlé či bezútešné správy.

Kabinet bude mať na stole aj ďalšie témy zo zdravotníctva. Schvaľovať by mali nový štatút príslušného ministerstva. Na programe majú aj pravidelnú informáciu o zastavenom projekte jednej štátnej poisťovne, na ktorý nie sú peniaze. Rovnako správu o činnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Tá sa venuje situácii vo verejnom zdravotnom poistení, nákupu zdravotnej starostlivosti či jej poskytovaniu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.