SaS: EÚ musí pri utečencoch z Afriky konať, už včera bolo neskoro

Predseda strany Sloboda a Solidarity (SaS) Richard Sulík počas tlačovej konferencie, archívne foto Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 7. mája (TASR) - Problém utečencov z Afriky je horúci a dotýka sa aj Slovenska. EÚ preto musí okamžite konať, lebo už včera bolo neskoro. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil líder SaS a europoslanec Richard Sulík s tým, že jeho strana podporuje štyri konkrétne riešenia, ktoré majú nepriaznivej situácii pomôcť.

"Ide o utesnenie južnej hranice EÚ po vzore Austrálie, maximálne úsilie o stabilizáciu situácie v Líbyi a Sýrii, pôsobenie európskych azylových komisárov priamo v Afrike a Ázii pri azylovom konaní a okamžité zakročenie proti prevádzačom," menoval tímlíder SaS pre zahraničnú politiku Martin Klus.

Za posledné tri mesiace sa utopilo pri úteku do Európy asi 2000 utečencov. "Je to problém, ktorý EÚ dlhodobo neriešila," tvrdí Sulík. Podľa jeho slov hrá v celom probléme centrálnu rolu Líbya. "Bol to štát, ktorý mal základné znaky ako hranice, teraz je v rozklade. Sú to len súperiace zločinecké bandy a Líbya ako štát prestala prakticky existovať. EÚ nesie obrovskú časť viny na tomto probléme," myslí si europoslanec.

Riešenie Európskeho parlamentu, teda rovnomerné rozmiestnenie utečencov na všetky krajiny EÚ na základe kvót, je pre SaS neprijateľné. "Toto nie je žiadne riešenie problému, je to len jeho rozotieranie. Preto podporujeme štyri konkrétne riešenia," dodal Sulík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.