Najväčšie nešťastie slovenského baníctva: Padol rozsudok

Na snímke drôtené zlomené srdce Bolesť v srdci je vystavené na pódiu pred začiatkom rozlúčky s tragicky zahynutými baníkmi v Handlovej 20. augusta 2009. Foto: TASR/Michal Svítok

Prievidza 7. mája (TASR) - Trojicu zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Ladislava H., Jozefa T. a Dalibora R. dnes samosudca Okresného súdu (OS) v Prievidzi Pavol Bielik uznal za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej a uložil im tresty odňatia slobody v trvaní od piatich do ôsmich rokov, vrátane niekoľkoročného zákazu vykonávania činnosti vedúcich pracovníkov v bani. Rozsudok nie je právoplatný, obhajca Ladislava H. Ivan Žilík aj v zastúpení obhajcu ostatných dvoch obžalovaných Petra Filipa sa na mieste voči nemu odvolal. Prokurátorka sa k trestu zatiaľ nevyjadrí.

K tragickému výbuchu došlo 10. augusta 2009 v dopoludňajších hodinách v podzemí vtedajšej Východnej šachty v bani v Handlovej. V dôsledku výbuchu banských plynov tam zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov. Ďalší deviati baníci utrpeli rôzne zranenia. Záchranári sa vtedy usilovali uhasiť požiar, ktorý v šachte vznikol. Výbuch nastal krátko po 09.30 h. Udalosť v handlovskej bani je považovaná za najväčšie nešťastie v histórii slovenského baníctva.

Výberová chronológia vyšetrovania kauzy výbuchu v bani Handlová z 10. augusta 2009:

Príbuzní zavalených baníkov prichádzajú pred areál bane Handlová, v ktorej došlo 10. augusta 2009 k výbuchu a požiaru. Foto: TASR/Michal Svítok

10. augusta 2009
Pri likvidácii požiaru v časti Východnej šachty bane Handlová približne 330 metrov pod zemou prišlo k výbuchu, ktorý si vyžiadal životy 20 osôb - 11 banských záchranárov a 9 civilných baníkov. Výbuch nastal krátko po 9.30 h. Ďalší 9 baníci boli ľahšie zranení. Išlo o najväčšiu banskú tragédiu v histórii priemyselnej ťažby na Slovensku.

Natočené 11. augusta 2009

9. septembra 2013
Na Okresnom súde (OS) v Prievidzi sa po štyroch rokoch začalo hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu. Všetci traja obžalovaní, zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP), sa počas pojednávania vyjadrili, že sa cítia byť nevinní. Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia boli zamestnanci HBP, ktorí sa podieľali na likvidácii požiaru v bani Handlová 10. augusta 2009, Ladislav H., Jozef T. a Dalibor R., pričom posledný z menovaných je obžalovaný z rovnakého prečinu aj v prípade závalu v bani Nováky z novembra 2006. Podľa znenia obžaloby sa Ladislavovi H. kladie za vinu, že z dôvodu jeho pokynu na uzatvorenie požiarneho vodovodu ventilom, pričom to ani nebolo zaznačené v havarijnom pláne, nemohli pri požiari využiť vodu z tohto vodovodu. Daliborovi R. sa kladie za vinu, že nesprávne vyhodnotil situáciu, neodvolal pracovníkov z bane a nezamedzil tam prístup ďalším osobám. Nevykonal tiež evidenciu osôb, ktoré sa nachádzali v bani a napriek tomu nariadil otvorenie krídla dverí v trafostanici, čím došlo k zmene vetrov. Jozef T. podľa obžaloby nesprávne vyhodnotil situáciu a najmä nezabezpečil sfunkčnenie požiarneho vodovodu, neodvolal ľudí z miesta a nemyslel na možnú zmenu vetrov a prípadný výbuch.

11. septembra 2013
Po výpovediach ďalších svedkov samosudca Okresného súdu v Prievidzi Pavol Bielik prerušil hlavné pojednávanie v kauze výbuchu v bani Handlová v auguste 2009. Ďalší termín vytýčil na november. Pojednávanie malo pôvodne pokračovať 13. septembra, na žiadosť obhajcu Petra Filipa sa v tomto termíne neuskutoční. Na OS vypovedali aj svedkovia, ktorí sa podieľali na koordinácii prác na likvidácii požiaru vo vtedajšej Východnej šachte v bani Handlová, vedúci vetrania, riaditeľ hlavnej banskej záchrannej stanice a tiež výrobní dispečeri, zástupca pre mechanizáciu, vrchný výrobný riaditeľ a bezpečnostný technik. Tí sa vyjadrovali ku skutočnostiam, ktoré nastali pred a po vzniku požiaru, či ku koordinácii prác pri hasení.

Niekoľko stoviek kahancov a sviečok zapálili 11. augusta 2009 obyvatelia Handlovej pri monumente sochy baníkov na znak úcty obetiam včerajšieho banského nešťastia v Handlovej. Foto: TASR/Henrich Mišovič

25. - 26. novembra 2013
Na OS v Prievidzi pokračovalo hlavné pojednávanie s obžalovanými. Na súde vypovedali okrem iných aj ďalší svedkovia, ktorí sa zúčastnili na koordinácii hasenia požiaru.

24. - 25. februára 2014
Výpoveďami ďalších siedmich svedkov pokračovalo prerušené hlavné pojednávanie s obžalovanými. K okolnostiam, ktoré sa týkali výbuchu z augusta 2009, sa na súde vyjadrovali ako svedkovia obhajoby lekár Dušan Magdin, asanátor požiarov v bani Vladimír Štupák, merač Milan Matiašovský, vedúci zmeny pre razenie Róbert Gašpierik, technik Martin Melikant, vtedajší vedúci koordinácie výroby Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Karel D. (menovaný je obžalovaný z prečinu všeobecného ohrozenia v kauze prievalu v bani v Novákoch, pozn. TASR) a svedok obžaloby - baník Peter Michal. Pred súdom sa ku skutočnostiam, ktoré sa týkali výbuchu v bani, vyjadrovali ako svedkovia obhajoby obvodní banskí inšpektori a členovia vyšetrovacej komisie nešťastia z Obvodného banského úradu (ObBÚ) v Prievidzi Ivan Bíreš a Mário Moko, hlavný banský merač na bani v Handlovej Jozef Chríbik, dispečer banskej záchrannej stanice Ján Obžera a mechanik sanitky záchrannej služby v Prievidzi Zsolt Zaťko.

28. - 29. apríla 2014
Výpoveďami ďalších svedkov sa začalo prerušené hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu, ku ktorému sa vyjadroval Július Dulaj, zamestnanec Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP), ktorý pracoval na povrchovom pracovisku a vtedajší revírnik Jozef Kováč. Samosudca na pojednávaní čítal tiež výpoveď medzičasom zomrelého svedka Miroslava Tadiana, ktorý bol špecialistom na dobývanie a dobrovoľným banským záchranárom. V ďalšej časti súd prehrával CD nosiče s rozhovormi medzi baňou a riadiacim dispečingom a DVD záznamy zo záchranných prác.

9. a 11. júna 2014
K príčinám výbuchu sa vyjadrovali štyria odborníci, ktorí vypracovali znalecké posudky. Námestník z Českého banského úradu Martin Štemberka, Pavol Vavrek z Technickej univerzity v Košiciach a Zdeněk Pavelek z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Ostrave za príčinu banského nešťastia, ktoré si vyžiadalo 20 ľudských životov, označili zhodu viacerých okolností. Jednou z nich mal byť výsyp materiálu. Svoj znalecký posudok prezentoval aj Ľudovít Jelemenský zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý sa zameral na fyzikálno-chemické procesy súvisiace s výbuchom. Pred OS vypovedal aj skladník výbušnín Ján Svetliansky, ktorý sa v čase udalosti nachádzal v sklade, približne 600 metrov od miesta výbuchu.

Na snímke v mramore vyryté mená posledných obetí, 20 baníkov a banských záchranárov, ktorí zahynuli pri tragickom výbuchu v Bani Handlová pred piatimi rokmi. Foto: TASR/Pavol Remiaš

3. júla 2014
Hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009 odročil samosudca Okresného súdu (OS) v Prievidzi Pavol Bielik.

14. októbra 2014
Termíny hlavného pojednávania s obžalovanými v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009, ktoré samosudca Okresného súdu (OS) v Prievidzi Pavol Bielik vytýčil na 15. a 20. októbra, boli zrušené. Dôvodom bola práceneschopnosť jedného z obžalovaných.

21. januára 2015
Prievidzský OS v tejto veci pojednával, pričom oboznamoval prítomných s listinnými dôkazmi.

23. januára 2015
Hlavné pojednávanie malo pokračovať 26. a 28. januára, ale bolo zrušené pre práceneschopnosť jedného z obžalovaných.

5. mája 2015
Oboznamovaním prítomných s listinnými dôkazmi zo spisu začalo na OS v Prievidzi odročené hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu v handlovskej bani.

6. mája 2015
Záverečnými rečami prokurátorky, zástupkyne poškodených, ako aj oboch obhajcov obžalovaných na Okresnom súde v Prievidzi pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej oslobodení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.