OSN: Darcovia reagovali na výzvu o finančnú pomoc Nepálu pomaly

Nepálčania sa stále zotavujú z následkov zemetrasenie, ktoré zasiahlo ich krajinu. Na snímke život v oblasti Kathmandu pár dní po nešťastí. Foto: TASR/AP

Káthmandu 8. mája (TASR) - Hlavný predstaviteľ OSN v Nepále, Jamie McGoldrick, dnes vyhlásil, že medzinárodná reakcia na výzvu o núdzové fondy je pomalá. Fondy sa majú použiť na pomoc miliónom ľudí postihnutých katastrofálnym zemetrasením, ku ktorému došlo minulý mesiac. Informovala o tom agentúra AP.

McGoldrick povedal, že agentúra dosiaľ dostala iba necelých 20 miliónov eur. Spojené štáty minulý týždeň vydali výzvu na získanie 415 miliónov dolárov (367 miliónov eur), ktoré majú byť využité na pomoc himalájskej krajine v prvých mesiacoch.

Pri zemetrasení s magnitúdou 7,8, ktoré zasiahlo Nepál 25. apríla, zomrelo najmenej 7276 ľudí. Nepálske úrady sa však obávajú, že počet mŕtvych prekročí 10.000, čím by sa toto zemetrasenie stalo najhoršou prírodnou katastrofou v dejinách krajiny.

V rámci širšej a dlhodobejšej spolupráce poskytne Európska komisia do roku 2020 Nepálu 360 miliónov eur. Ide o pomoc zameranú na vzdelanie, trvalo udržateľný rozvoj vidieka a posilnenie demokracie. Táto podpora môže byť prehodnotená v súlade s najnaliehavejšími humanitárnymi potrebami v dôsledku ničivého zemetrasenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.