Slovenským hotelierom vlani klesol počet prenocovaní o 4,8 %

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 9. mája (TASR) - V krajinách Európskej únie (EÚ) vzrástol v minulom roku počet prenocovaní turistov v hoteloch v priemere o 2 %. Najvýraznejší nárast pritom zaznamenali portugalské, lotyšské a dánske hotely, a to viac ako o 10 %. Naopak, na opačnom konci rebríčka možno s 4,8-% poklesom nájsť slovenských hotelierov.

Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank vypracovanej na základe údajov Eurostatu. "Výrazný pokles počtu prenocovaní zaznamenali slovenskí hotelieri najmä v prípade zahraničných klientov, a to až o 10,1 %," vyčíslil analytik banky Ľubomír Koršňák. Domáci turisti nevykázali výrazný medziročný výkyv v záujme o slovenské hotely, ich pokles bol len o 0,3 %.

Značné zníženie záujmu zo strany zahraničných klientov o slovenské hotely v minulom roku má podľa Koršňáka pravdepodobne viacero dôvodov. A to napríklad stratu ruských a ukrajinských klientov pre konflikt na Ukrajine, či slabšie úrovne okolitých mien voči euru, ktoré "vyhnali" zo Slovenska turistov z okolitých štátov.

Slovensko sa pritom podľa analytika po minuloročnom poklese prepadlo takmer na absolútne dno záujmu o hotelové služby spomedzi všetkých krajín EÚ. V prepočte na veľkosť krajiny vykázali vlani menší počet prenocovaní len rumunské, poľské a litovské hotely. "Slovensko zaznamenalo len 1,4 prenocovaní na obyvateľa, v susednom Česku vykázali hotelieri 3 prenocovania na obyvateľa, čo ich radí približne na úroveň Slovinska, Nemecka, či Francúzska," vymenoval Koršňák.

Problémom Slovenska tak nie je podľa neho nedostatočná kapacita hotelov, ale ich nízka vyťaženosť. V priemere boli v minulom roku vyťažené len na približne tretinu a boli tak jednoznačne najmenej vyťaženými hotelmi v krajinách EÚ. V okolitých krajinách sa vyťaženosť pohybovala na úrovniach okolo 40 až 50 %.

Neutešenú situáciu slovenských hotelierov chce riešiť aj vláda, ktorá v ďalšom sociálnom balíčku zvažuje zaviesť poukazy na domáce rekreácie. Analytik však upozorňuje, že Slovensko síce zápasí aj s nezáujmom domácich turistov o služby miestnych hotelov, ale hlavnou "boľačkou" je najmä neschopnosť prilákať zahraničných turistov.

Ich podiel na celkových prenocovaniach totiž na Slovensku dosahuje len 43 %. Napríklad v Maďarsku to je 53 %, v Česku 63 % a v Rakúsku 72 %. "Zvažované poukazy na tuzemské rekreácie síce môžu mať pozitívny vplyv na nárast vyťaženosti slovenských hotelov, nie je však vylúčené, že dotácie by mohli mať aj negatívne dosahy na slovenský turistický ruch," opísal Koršňák.

Opatrenie by totiž podľa neho mohlo viesť k poklesu kvality poskytovaných služieb či nárastu ich cien. To by sa pravdepodobne prejavilo na ďalšom poklese záujmu zahraničných klientov o dovolenky na Slovensku a pozitívne efekty z nárastu domáceho turizmu by boli preto z veľkej časti neutralizované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.