Houston dokonal obrat a postúpil cez Clippers do konferenčného finále

Hviezda Houstonu James Harden zakončuje svoju akciu v zápase proti Clippers. Foto: TASR/AP

New York 18. mája (TASR) - Basketbalisti Houstonu Rockets sa prebojovali do konferenčného finále zámorskej NBA. V noci na pondelok zvíťazili v rozhodujúcom siedmom zápase semifinále play off Západnej konferencie na domácej palubovke nad Los Angeles Clippers 113:100 a v celej sérii triumfovali 4:3.

Texasania tak dokonali obrat, ktorý sa podaril v histórii súťaže iba niekoľkým tímom. V sérii prehrávali 1:3 na zápasy, ale dokázali sa zmobilizovať a vyhrali tri duely za sebou. Z viac ako 200 prípadov to predtým dokázalo iba osem tímov, Rockets sa stali deviatymi. V nedeľu využili psychickú výhodu, ktorú získali po skvelom 'comebacku' v šiestom stretnutí. V ňom prehrávali v tretej štvrtine o 19 bodov, ale zásluhou skvelého záveru triumfovali a vynútili si siedmy zápas.

V rozhodujúcom súboji sa žiadna dráma nekonala, domáci viedli po troch štvrtinách o 17 bodov a v záverečnom dejstve si náskok s prehľadom udržali. James Harden po tom, ako štvrtú štvrtinu šiesteho duelu sledoval len z lavičky, nastrieľal 31 bodov, keď premenil aj 15 z 18 trestných hodov. Trevor Ariza mu sekundoval s 22 bodmi, Dwight Howard pridal k 16 bodom aj 15 doskokov. Rockets sa prebojovali do prvého konferenčného finále od roku 1997. V boji o ligové finále sa stretnú s víťazom základnej časti Golden State Warriors.

"Spôsob, akým sme ukončili sériu, nám dodal veľa sebavedomia. Pred nami sa to podarilo iba niekoľkým tímom a to už niečo znamená. Bojovali sme a uspeli. Vieme, že nás čakajú Warriors. Budeme musieť posunúť našu hru na vyšší level, pretože nastúpime proti jednému z najlepších tímov v súťaži," povedal po zápase Harden. Toho v sérii proti Golden State čaká mikrosúboj so Stephenom Currym, s ktorým prehral duel o ocenenie pre najužitočnejšieho hráča sezóny (MVP).

Clippers pred zápasom tvrdili, že sa preniesli cez nešťastnú prehru z predchádzajúceho duelu, ale na palubovke tak nevyzerali. Zlyhávali najmä v defenzíve, v zápase ani raz neviedli. "Myslím, že hráči nechali na palubovke maximum. Zo šiesteho duelu sa musíme poučiť do budúcnosti. Hráči chceli vtedy riešiť situácie individuálne, čo nebolo správne riešenie. Som presvedčený, že v budúcej sezóne sa vrátime silnejší," nechal sa počuť losangeleský kouč Doc Rivers.

Prvý zápas finále Západnej konferencie medzi Golden State Warriors a Houston Rockets je na programe v noci na stredu v Oaklande.