OĽaNO: Premiérovi môže hroziť väzenie za to, že neodpovedajú Denníku N

Tlačová konferencia lídra hnutia Obyčajní ľudia. Na archívnej snímke Igor Matovič. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 18. mája (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) a členovia vlády páchajú trestný čin tým, že neodpovedajú na otázky Denníka N. Ide o verejných činiteľov, ktorí týmto rozhodnutím konajú v rozpore s tlačovým zákonom a ústavou. Ak tak robia vedome, zneužívajú právomoci verejného činiteľa a hrozí im väzenie. Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

"Som ochotný predpokladať, že premiér spolu vládou koná nevedome v rozpore so zákonmi. Vyzývam ich pre to, aby z tejto činnosti upustili, inak vyzvem orgány činné v trestnom konaní, aby konali," uviedol. Matovič pripomenul, že ústava hovorí o včasnom informovaní zo strany orgánov verejnej moci.

"Pýtam sa, je poskytovať informácie do ôsmich dní primerané? Fico je právnik a vie, že to nie je primeraný spôsob," konštatoval.

Matovič na tlačovej konferencii čítal paragrafy z tlačového zákona a ústavy. Upozornil, že na ignorovaní otázok Denníka N sa premiér spolu s ministrami dohodli minulý týždeň po zasadnutí vlády, čo označil za organizovanú činnosť. Dôvodom mala byť podľa premiéra "nálepková antikampaň" denníka.

"Ak je raz niekto verejný činiteľ a koná koordinovane s ostatnými ako organizovaná skupina, za ktorú sa pokladajú najmenej traja ľudia a spáchajú škodu veľkého rozsahu v sume 133.000 eur, ide o trestnú sadzbu s maximálnou výškou 20 rokov," podotkol.

Fico má podľa Matoviča psiu povinnosť včasne a nediskriminačne informovať všetky médiá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.