Lajčák odovzdal patriarchovi Gregorovi šek na pomoc ľuďom v Sýrii

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (vpravo) a patriarcha melchitskej gréckokatolíckej cirkvi so sídlom v Damasku Gregor III. (vľavo) pózujú so šekom na 10.000 eur počas prijatia v Bratislave 19. mája 2015. Foto: TASR

Bratislava/Damask 19. mája (TASR) - Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák odovzdal dnes patriarchovi melchitskej gréckokatolíckej cirkvi Gregorovi III. šek na 10.000 eur ako príspevok k humanitárnej pomoci pre obyvateľov Sýrie. Stalo sa tak na pôde rezortu diplomacie pri príležitosti jeho návštevy na Slovensku.

"Slovensko má veľké starosti, že občianska vojna v Sýrii trvá už štvrtý rok a zomierajú tam obrovské množstvá nevinných ľudí," uviedol po odovzdaní symbolického šeku Lajčák. Zároveň vyjadril vďačnosť patriarchovi za jeho aktivity a intenzívnu pomoc ľuďom, ktorí to najviac potrebujú.

Ako Lajčák priblížil, Slovensko od začiatku konfliktu v Sýrii poskytlo pomoc za vyše 400.000 eur. Predmetných 10.000 eur pôjde na nákup základných potravín a liekov pre najviac postihnuté a zraniteľné skupiny v Sýrii.

Lajčák hovoril s Gregorom III. aj o aktuálnej situácii v tomto blízkovýchodnom štáte, pričom sa zhodli na mierovom riešení prebiehajúceho vojenského konfliktu.

"Ubezpečil som môjho hosťa, že Slovensko bude robiť všetko pre to, aby sa toto utrpenie skončilo a aby nastal mier aj v tejto ťažko skúšanej krajine," dodal.

"Rád by som sa poďakoval celému Slovensku, že otvára svetu obraz našej krajiny, ktorá je rodiskom kresťanstva. Myslím si, že v tejto starobylej krajine dnes spoločne zdieľame hodnoty kresťanov, moslimov i židov, čo je veľmi symbolické; a nie je to len vecou histórie, ale takisto povinnosťou budúcnosti, aby sme dokázali týchto ľudí spájať," poznamenal patriarcha.

Občianska vojna v Sýrii si od jari 2011 vyžiadala už vyše 220.000 obetí. Vyplýva to z bilancie ľudskoprávnych aktivistov pôsobiacich v oblasti. OSN už svoju štatistiku nerobí s odvolaním sa na to, že v krajine nemá dostatok personálu na overovanie správ z terénu.

V rámci Sýrie sa presídlili tisíce ľudí a ďalšie tisíce hľadali útočisko pred bojmi v okolitých krajinách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.