V Belianskych Tatrách pribudla nová rodina svišťov

Foto: TASR/Milan Kapusta

Vysoké Tatry 19. mája (TASR) – V Belianskych Tatrách sa po rokoch zvýšili počty svišťov. „Konečne sme sa dočkali pozitívneho výsledku po reštitúcií svišťov. V tomto roku po zimnej hibernácii sa zistilo, že v Belianskych Tatrách máme o jednu rodinu svišťov viac. Je to historická udalosť, na ktorú sme čakali šesť rokov,“ konštatoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.

V roku 2008 sa realizoval projekt na záchranu svišťa vrchovského tatranského pod názvom "Reštitúcia svišťov do Belianskych Tatier". Projekt trval tri roky, počas ktorých boli postupne svište odchytené v Západných Tatrách a vypustené v Belianskych Tatrách. „Svište tvorili stabilnú populáciu, avšak za celé obdobie neboli vytvorené kolónie,“ objasnil Majko.

Na jar pri pravidelnom monitoringu populácie ochranári zistili, že v území pribudla jedna rodina, čo je znakom toho, že sa svište v Belianskych Tatrách rozrastajú. Za celé obdobie po reštitúcii sa v Belianskych Tatrách narodilo 38 mláďat svišťov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.