OĽaNO ani Hlina neuspeli, dobrovoľná účasť na sexuálnej výchove nebude

Alojz Hlina Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 19. mája (TASR) - Zaviesť možnosť pre rodičov, zákonných zástupcov žiakov, ako aj pre žiakov samotných odmietnuť účasť na vyučovaní obsahujúcom sexuálne správanie bolo podstatou dvojice opozičných noviel školského zákona, ktoré sa dnes nedostali do druhého čítania. Jednu právnu normu predložili poslanci OĽaNO, druhú Alojz Hlina (KDH).

Obyčajní chceli dobrovoľnú účasť aj na hodinách, kde sa prezentujú poznatky o eutanázii. Neúčasť žiaka pritom nemala byť sankcionovaná a nemusel by si ju nahradiť na inom vyučovacom predmete. Poslanci OĽaNO vyjadrili presvedčenie, že súčasné nastavenie podmienok, keď prebieha vyučovanie alebo prednášky o sexuálnom správaní či o poznatkoch o eutanázii bez vedomia a predchádzajúceho súhlasu rodičov, je neakceptovateľné.

"Nemožnosť ovplyvňovať výchovu svojich detí v školách naráža na ústavné právo rodičov v zmysle Ústavy SR, kde je stanovené, že starostlivosť o deti a ich výchova je právom rodičov, pričom deti majú právo na rodičovskú výchovu a starostlivosť," argumentovali.

Hlina zase navrhoval, že ak sa štát cez školu rozhodne rozšíriť hodiny vzdelávania v sexuálnej výchove, škola o tom bude musieť informovať rodiča. "Ten bude mať právo nereagovať, teda takto vyjadrí svoj súhlas. Alebo si vyžiada študijné materiály, ktoré musí škola rodičovi predložiť," vysvetľoval podstatu svojej novely Hlina. Následne mal mať rodič dve možnosti. "Buď s tým nemá problém, alebo názory v učebných osnovách nezdieľa a svoje dieťa z takejto hodiny ospravedlní. Škola potom bude povinná zabezpečiť pre dieťa náhradné vyučovanie," povedal poslanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.