Priemerný plat zamestnancov pošty stúpne zo 667 eur na 690 eur

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 26. mája (TASR) - Priemerná mzda zamestnancov Slovenskej pošty stúpne z doterajších 667 eur na 690 eur. Podľa hovorkyne pošty Stanislavy Pondelovej to vyplýva z memoranda o spolupráci, ktoré tento mesiac podpísalo vedenie Slovenskej pošty so zástupcami všetkých štyroch odborových organizácií pôsobiacich na pošte.

Memorandum zároveň podľa jej slov zakotvilo nárast minimálnej mzdy pre zamestnancov pošty na 450 eur. "To je o 70 eur viac ako súčasná stanovená minimálna mzda na Slovensku," dodala Pondelová.

Generálny riaditeľ pošty Tomáš Drucker doplnil, že spoločnosť sa so sociálnymi partnermi dohodla, že ešte v tomto roku zvýši objem mzdových prostriedkov o 3,5 milióna eur. "To predstavuje celkové náklady spolu s odvodmi do sociálnej a zdravotnej poisťovne takmer 5 miliónov eur," vyčíslil Drucker. Za celý budúci rok by sa podľa jeho slov mali zvýšiť mzdové prostriedky o takmer 10 miliónov eur.

Podľa pošty sa pritom v roku 2013 zvýšili mzdy zamestnancov spoločnosti v priemere o 5,5 %, najmenej zarábajúcim zamestnancom o 10 %. "V roku 2014 vzrástli základné mzdy o ďalšie 3 % a od 1. januára 2015 opäť v priemere o ďalších viac ako 3,5 %," dodala Pondelová. Tento rok podľa jej slov prvýkrát pocítili pozitívne hospodárenie aj zamestnanci. "V máji 2015 im bola vyplatená podielová odmena spolu vo výške takmer jeden milión eur," priblížila.

Minimálnu zákonom stanovenú základnú mzdu dnes zarába v Slovenskej pošte podľa hovorkyne len šesť zamestnancov. Pritom 53 % ľudí zarába na pošte viac ako je priemerná mzda. Slovenská pošta aktuálne zamestnáva takmer 14.000 ľudí a prevádzkuje sieť s viac ako 1500 pobočkami po celom Slovensku. Rok 2014 uzavrela so ziskom 4,91 milióna eur pred zdanením.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.