JURAJ DRAXLER: Budova a areál Iuventy sa predávať nebude

Z brífingu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraja Draxlera. Téma: Medializované informácie o odpredaji budovy Iuventy. Na snímke bazén pri budove Iuventy na Búdkovej ulici v Bratislave, 27. mája 2015 Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Bratislava 27. mája (TASR) – Budova a areál Iuventy na Búdkovej ulici v Bratislave sa predávať nebude, nikdy to ani ministerstvo školstva naplánovalo, len hľadalo ich účelné využitie. Vyhlásil to dnes minister školstva Juraj Draxler, ktorý vníma informácie o tom, že chce jeho rezort vyhnať z budovy mládež, ako politikum.

"Krúžková činnosť tu skončila v roku 1993 a od tohto roku to tu slúži na administratívnu činnosť," vysvetlil minister. Podľa jeho slov sťahujú len zamestnancov do inej budovy Iuventy v bratislavskej Karlovej Vsi, pretože potrebujú, aby úradníci tejto príspevkovej organizácie ministerstva pracovali pohromade. "My máme kopu miesta v Karlovej Vsi, kde môžu pôsobiť oveľa užitočnejšie a budú na jednom mieste," priblížil Draxler.

Sťahovanie odôvodňuje potrebou optimalizácie ministerstva, ktoré momentálne operuje v Bratislave z 36 miest. Keď sa chce minister stretnúť s pracovníkmi zo sekcií športu alebo štrukturálnych fondov, musí za nimi vycestovať do bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Zamestnanci zo sekcie vedy a vysokých škôl zas pôsobia na dvoch miestach v hlavnom meste, a to na Stromovej a Lamačskej ulici. "Je to situácia, ktorá je nehospodárna, a je dôležité, aby úradníci mali k sebe blízko, aby tie tímy pracovali spoločne," vysvetlil Draxler.

Z predbežných analýz rezortu školstva vyplýva, že približne 20 budov s areálmi možno považovať za nadbytočné. Ministerstvo teraz uvažuje, čo s nimi urobí a na aký účel môžu tieto budovy slúžiť.

Zatiaľ nie je jasné ani to, čo bude s budovou Iuventy z 50. rokov minulého storočia a s jej areálom na Búdkovej ulici. Ministerstvo už prijalo rôzne návrhy, od možnosti organizovania výstav či obnovenia krúžkovej činnosti, čo si Draxler vie predstaviť. "Nám ide o to, aby sme sprístupnili tento areál verejnosti, aby sme tu mali či už výstavy, alebo sem mohli priniesť deti na nejaké aktivity. O tom však budeme musieť ešte rokovať," skonštatoval. Od polovice júna zároveň predpokladá, že už bude mať v tomto areáli kúpalisko Mičurín transparentným procesom vybraného prevádzkovateľa a bude sprístupnené verejnosti.

Za zachovanie budovy a areálu Iuventy pod bratislavským Slavínom bojujú aj niektorí občianski aktivisti, ktorí už požiadali pamiatkový úrad, aby ich vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku. Takúto žiadosť má poslať na Krajský pamiatkový úrad aj starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík, ktorého o to požiadalo v utorok (26.5.) miestne zastupiteľstvo. Taktiež ho žiadajú o rokovanie s ministerstvom školstva, aby mohla historická budova Iuventy s areálom prejsť do správy Starého Mesta. "Máme v okolí základné školy a viacero materských škôl. Vedeli by sme využiť tento areál pre školskú a mimoškolskú činnosť staromestských detí," povedal Števčík.

Občianske združenie Hrad-Slavín dnes preto vyzvalo ministra školstva, aby odovzdal areál Mičurína s hlavnou budovou a bazénom do správy mestskej časti Staré Mesto. Zároveň chce, aby zabezpečil odovzdanie letného kúpaliska do správy občianskeho združenia Mičurín a aby jeho rezort verejne podporil vyhlásenie areálu s budovami za národnú kultúrnu pamiatku.

Ministerstvo zároveň pre problémy s prístupovou cestou k budove Iuventy na Búdkovej žiadajú o neodkladné zriadenie vecného bremena – práva vstupu a prechodu k svojim nehnuteľnostiam. Draxler dnes k tejto otázke uviedol, že je otvorený tomu, aby sa uvalilo vecné bremeno, a tým sa vyriešili problémy s prístupovou cestou. "Dlhý čas prešetrujeme, do akej miery vieme narábať s týmto riešením, jednak aby tam bola možnosť zámeny pozemkov a aby tu bol bezproblémový prístup," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.