Slovensko odovzdalo v Káthmandu osem ton humanitárnej pomoci

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Káthmandu/Bratislava 29. mája (TASR) - Slovensko odovzdalo vo štvrtok (28.5.) v Káthmandu humanitárnu pomoc v hodnote 76.500 eur pre zemetrasením zničený Nepál. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí SR.

Zásielka pozostávala zo stanov, poľných postelí, diek, prikrývok, spacích vakov, balení s infúznym intravenóznym roztokom, z nádob na skladovanie potravín a nápojov, elektrocentrál a osvetľovacích súprav. Tie poskytli ministerstvá vnútra, zdravotníctva a Správa štátnych hmotných rezerv SR.

Pomoc sa dostane obyvateľom v núdzi prostredníctvom Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v Nepále, nepálskych vládnych inštitúcií a humanitárnych organizácií v spolupráci so slovenským honorárnym konzulom Pasangom Davom Šerpom.

Materiál dopravila do krajiny česká strana lietadlom Airbus A320. Slovenská vláda schválila humanitárnu pomoc ešte 29. apríla, pričom sa hľadali možnosti jej prepravy, keďže slovenský vládny špeciál nedostal povolenie na pristátie v Káthmandu. Letisko tam nedisponuje dostatočne dlhou pristávacou dráhou pre slovenské Tučko.

Rezort diplomacie ešte bezprostredne po zemetrasení poskytol 30.000 eur na humanitárnu pomoc Nepálu s dôrazom na pomoc zraniteľným skupinám, najmä deťom. Do pomoci pre túto krajinu sa zapojili tiež Slovenský červený kríž, mimovládne organizácie, ako aj jednotlivci – občania SR.

Nepál postihla od 25. apríla najsilnejšia vlna zemetrasení za posledných 80 rokov, ktorá si vyžiadala viac ako 8600 životov, tisíce zranených a spôsobila rozsiahle škody na budovách a majetku.

Podľa posledných dostupných odhadov nepálskej vlády ostalo bez prístrešia približne 864.000 obyvateľov. Odhadom 100.000 ľudí nachádzajúcich sa v horách na severe Nepálu dosiaľ nedostalo žiadnu formu pomoci po ničivých otrasoch.

Krajina urgentne potrebuje zabezpečiť prístrešky, potraviny, bezpečné zdroje pitnej vody a zdravotnú starostlivosť. Blížiace sa monzúnové obdobie nároky na zabezpečenie týchto základných ľudských potrieb ešte zvýši.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.