ZMOS: V novom zákone o audite vidíme riziká, ktoré treba odstrániť

Výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány, archívne foto Foto: TASR - Tomáš Halász

Bratislava 4. júna (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vidí v novom zákone o finančnej kontrole a audite riziká, ktoré môžu ohroziť očakávané prínosy návrhu. Svoje argumenty predložilo rezortu financií aj v rámci práve skončeného pripomienkového konania.

"Nechceme, aby akákoľvek kontrola bola strašiakom, ale súčasťou riadenia. Treba v nej hľadať prínos, akým je samotná prevencia," konštatoval v stanovisku výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány.

Združenie v rámci svojich pripomienok poukázalo napríklad na to, aby sa zákonná definícia finančnej kontroly a auditu upravila spôsobom, ktorým sa predíde problémom v aplikačnej praxi. "V tomto prípade sme poukázali na to, že do posudzovania výsledkov a cieľov finančných operácií vstupujú rôzne faktory, a tak sa samotné hodnotenie môže stať predmetom individuálneho posúdenia," tvrdí Turčány.

ZMOS navrhuje vypustiť povinnosť vypracovania dlhodobých stratégií riadenia rizík, keďže je v obciach ťažko vykonateľná. Združenie je podľa stanoviska otvorené vecnej diskusii o podobe finálnej verzie zákona, ktorý bude parlament schvaľovať po letných prázdninách.

Zámerom vládneho návrhu zákona o finančnej kontrole a audite vykonávanom verejnou správou je zefektívnenie kontroly verejných výdavkov. Správne nastavenie verejnej kontroly je podľa Ministerstva financií (MF) SR jedným z dôležitých nástrojov vlády na odhaľovanie skrytých systémových rizík a prevenciu kriminality a podvodov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.