Hlavnú cenu festivalu Fest Anča získal ruský film o kozmonautoch

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava/Žilina 29. júna (TASR) - Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča vyvrcholil v nedeľu (28. 6.) v Žiline vyhlásením výsledkov. Hlavnú cenu Anča Award získal ruský film Nemôžeme žiť bez kozmu režiséra Konstantina Bronzita - podmanivý príbeh dvoch kozmonautov, ktorí sa snažia každodenným tréningom dosiahnuť svoj sen. Podľa medzinárodnej poroty v zložení Tomm Moore (Írsko), Tünde Vollenbroek (Holandsko) a Alexandra Hetmerová (ČR) je víťazný film "čistokrvná charakterová animácia".

Soška Anča Student Award patrí britskej režisérke Daisy Jacobs za snímku S odstupom. Film úprimne zobrazuje konflikt dvoch bratov, ktorí sa starajú o mamu v dôchodkovom veku, čo je veľmi zriedkavý príbeh v animovanom filme.

V medzinárodnej súťaži videoklipov, ktoré hodnotila porota v zložení Mari-Liis Rebane (Estónsko), Guillaume Pouchoux (Francúzsko) a Ygor Marotta (Brazília), zabodoval britský tvorca Chris Ullns s klipom Hey Now vytvoreným pre formáciu London Grammar.

Tento rok opäť súťažili filmy aj v sekcii Anča Kids'Award, ktorá je určená autorovi najlepšieho animovaného filmu pre deti. Získala ju snímka Zebra nemeckej režisérky Julie Ocker. Rozhodla o tom špeciálna detská porota zostavená priamo z účastníkov festivalu.

Cena za najlepší slovenský animovaný film Anča Slovak Award patrí slovensko-belgickej snímke Half Bábka v réžii Jasmine Elsen. Rozhodla o tom porota, v ktorej zasadli Mária Ferenčuhová (SR), Eliška Děcká (ČR) a Jan Naszewski (Poľsko).

Súčasťou festivalu bolo aj fórum Fest Anča nové talenty, ktoré inštitúciám a profesionálom predstavilo pripravované projekty. Prezentácia projektov slovenských animátorov sa uskutočnila nielen pred odbornou verejnosťou, ale najmä porotou, ktorá vybrala najlepší projekt v kategóriách krátky animovaný film a animovaný seriál. Víťazný projekt Dávida Štumpfa Koniec získal okrem uznania poroty aj možnosť zúčastniť sa na najväčšom východoeurópskom fóre pre animovaný film Visegrad Animation Forum.

Víťazné filmy premietnu v pásme Best of Fest Anča 2015 na festivale Pohoda v Trenčíne a 22. júla v bratislavskom Kine Film Europe.

TASR informovala PR manažérka festivalu Mária Hejtmánková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.