Staronovým starostom Kišiňova sa stal proeurópsky Dorin Chirtoaca

Dorin Chirtoaca, proeurópsky starosta Kišiňova Foto: TASR/AP/Dan Morar

Kišiňov 29. júna (TASR) - Rozhodujúce kolo volieb do kresla starostu moldavského hlavného mesta Kišiňov dnes hladko vyhral proeurópsky kandidát Dorin Chirtoaca. Po sčítaní všetkých hlasov to oznámila ústredná volebná komisia.

Hlasovanie bolo všeobecne vnímané ako skúška, či sa táto postsovietska republika posunie bližšie k EÚ alebo susednému Rusku, konštatuje agentúra AP.

Chirtoaca (36) ako úradujúci kišiňovský starosta získal v nedeľňajšom plebiscite 53,5 percenta hlasov. Jeho proruská rivalka a bývalá moldavská premiérka Zinaida Greceaniiová získala 46,4 percenta voličských hlasov.

Chirtoacovo víťazstvo je vzpruhou pre moldavské proeurópske strany, ktoré majú v parlamente tesnú väčšinu a bojujú so zachovaním svojej jednotnosti. Ide už o Chirtoacov tretí mandát; funkciu starostu Kišiňova zastáva od roku 2007.

Jednotlivé politické strany ohlásili, že k rokovaniam o novej vláde prikročia až po rozhodujúcom kole regionálnych volieb. Bývalý moldavský premiér Chiril Gaburici totiž odstúpil 12. júna v dôsledku škandálu ohľadom svojho vysokoškolského diplomu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.