Inflácia v Španielsku v júni vzrástla, prvýkrát po roku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Madrid 29. júna (TASR) - Medziročná miera inflácie v Španielsku sa tento mesiac dostala zo záporných čísiel a prvýkrát po roku vzrástla, aj keď len veľmi mierne. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad INE.

Presnejšie, podľa rýchleho odhadu INE sa index spotrebiteľských cien v štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny v júni medziročne zvýšil o 0,1 %, zatiaľ čo v máji ešte klesol o 0,2 %. Je to prvý medziročný rast spotrebiteľských cien od júna 2014, keď tiež stúpli o 0,1 %. Ekonómovia pritom Španielsku predpovedali, že v júni dosiahne ešte zápornú infláciu na úrovni -0,1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únie určuje na základe jednotnej metodiky, v prípade Španielska tento mesiac podľa rýchleho odhadu stagnoval po májovom znížení o 0,3 %. Ekonómovia počítali s júnovým HICP na úrovni -0,2 %.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Španielsku v júni zvýšili o 0,3 % a HICP stúpol o 0,2 %.

Štatistický úrad INE dnes zverejnil aj údaje o vývoji májových maloobchodných tržieb v Španielsku, ktoré po očistení od sezónnych vplyvov vzrástli medziročne o 3,4 %. Tempo ich rastu sa však spomalilo, keďže v apríli stúpli až o 3,9 %. Tržby španielskych maloobchodníkov sa vytrvalo zvyšujú od augusta 2014.

Aj na sezónne neupravenej báze sa rast maloobchodných tržieb v máji spomalil na 2 % z aprílových 2,8 %.

V medzimesačnom porovnaní sa sezónne upravené maloobchodné tržby v krajine v máji zvýšili, už tretí mesiac po sebe, ale len o 0,1 %. To je oveľa slabší výsledok ako v apríli, keď vzrástli o 1,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.