Kurzy akcií v Európe pokračujú v poklese

Kľúčový americký index Dow Jones Foto: TASR/AP

Frankfurt/Londýn/Paríž 30. júna (TASR) - Pokles hlavných indexov najväčších európskych bánk bol v pondelok (29.6.) v súvislosti s vrcholiacou gréckou krízou silný, ale nedosiahol katastrofálne rozmery. Informuje o tom DPA. Nejasné východisko zo súčasnej situácie však vedie k poklesu kurzov akcií aj dnes.

Hlavný nemecký burzový index DAX klesol v prvej hodine obchodovania o 1 % na 10.972,21 bodu a v ďalšej hodine bol už pokles 1,5 %. V pondelok sa prepadol o citeľných 3,5 %.

Burziáni tvrdia, že do vyhlásenia výsledku referenda v Grécku nejestvuje dôvod, prečo by mal index výraznejšie stúpnuť.

Atény by mali dnes najneskoršie do polnoci poukázať Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku úveru v hodnote 1,54 miliardy eur. Grécky premiér Alexis Tsipras v pondelok večer v štátnej televízii oznámil, že jeho vláda peniaze nepoukáže.

Bezprostredné dôsledky Grécku za to od MMF nehrozia. Burziáni pokladajú za rozhodujúci postup Európskej centrálnej banky (ECB), to, či Atény po nesplnení si záväzku voči MMF dostanú od ECB financie z jej núdzového programu na preklenutie nedostatku financií gréckych bánk. Program je známy ako ELA.

Trend indexu DAX však ovplyvňuje nielen Grécko, ale aj newyorská burza cenných papierov NYSE. V pondelok došlo k prvej silnej korektúre jej hlavného indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA). Experti tvrdia, že prepad nesúvisel len s vývojom v Grécku.

Wall Street Journal priebežne na portáli informuje, že hlavný index FTSE londýnskej burzy dnes stratil do 11. h SELČ 74,63 %, čo bol pokles 0,98 % jeho hodnoty. Francúzsky index CAC sa zosunul o takmer 63,23 bodu, alebo 1,33 % hodnoty.

Opačným smerom išli hlavné indexy v Ázii. Japonský Nikkei posilnil o 0,6 %, čínske indexy Hang Seng stúpol o 1,09 % a Shanghai o 5,53 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.