Slováci odsúdení v Amerike si budú môcť odpykať svoj trest doma

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 1. júla (TASR) – Slovenskí občania odsúdení v zahraničí si budú môcť odpykať svoj trest v domovskej krajine. Zaručí im to takzvaný Managujský dohovor, ku ktorému Slovensko pristupuje. Súhlas s ním dnes schválila vláda.

Dohovor, ktorý bol dojednaný v roku 1993 v nikaragujskom hlavnom meste Managua, rozširuje zmluvný základ pre odovzdávanie odsúdených osôb vo vzťahu k Slovenskej republike o ďalších 18 štátov Severnej a Južnej Ameriky a tiež Indie a Saudskej Arábie.

Dohovor poskytuje odsúdeným osobám možnosť vykonať trest v štáte, ktorého sú občanmi. To napomáha ich lepšej resocializácii. „S ohľadom na mnohé odlišnosti, predovšetkým v kultúre a sociálnom prostredí, spôsobe života a mentalite ľudí, je to veľmi významný faktor,“ konštatuje ministerstvo.

Súhlas s dohovorom bude musieť ešte vysloviť Národná rada SR. Niektoré zmluvné štáty Managujského dohovoru sú súčasne i štátmi Dohovoru o odovzdávaní odsúdených osôb, ktorý bol dojednaný v rámci Rady Európy. Slovensko je tiež jeho zmluvnou stranou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.