Štátne občianstvo SR vlani získalo 340 cudzincov

Slovenská vlajka Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 1. júla (TASR) - Vlani získalo štátne občianstvo SR 340 cudzincov zo 42 krajín a jeden bez štátnej príslušnosti. Presná polovica z toho boli ženy a muži.

Išlo predovšetkým o štátnych občanov Ukrajiny (76), Srbska (66), Vietnamu (50) a Českej republiky (37). V 81 prípadoch bolo udelené tým, ktorí mali osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí, a to predovšetkým srbským (62) a ukrajinským (16) štátnym občanom. Vyplýva to zo správy Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ), ktorú dnes schválila vláda.

Aj minulý rok bol počet žiadateľov o osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí teritoriálne nerovnomerný. Rozhodujúci podiel tvorili žiadatelia zo Srbska a Ukrajiny. Okrem iného boli motivovaní získaním prechodného pobytu na Slovensku s možnosťou pracovať, získať občianstvo SR a tým pádom sa zdržiavať aj v iných krajinách Európskej únie. "Aj v roku 2014 pochádzal rozhodujúci počet žiadateľov o vydanie osvedčenia predovšetkým zo štátov mimo schengenského priestoru," uviedol ÚSŽZ.

Celkovo bolo vlani prijatých 941 žiadostí a vyhotovených 718 osvedčení. Z týchto žiadostí pochádzalo 681 zo Srbska, 235 z Ukrajiny, 10 z USA, po tri z Bieloruska a Česka, po dvoch z Austrálie a Ruska, po jednej z Bosny a Hercegoviny, Macedónska, Maďarska, Rakúska a Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.