Envirorezort prevezme zodpovednosť za likvidáciu dvoch envirozáťaží

Na snímke zľava chrbtom minister obrany SR Martin Glváč, minister dopravy SR Ján Počiatek, v pozadí predseda vlády SR Robert Fico, chrbtom minister hospodárstva SR Pavol Pavlis a v pozadí minister vnútra SR Robert Kaliňák, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 1. júla (TASR) - Za likvidáciu dvoch starých environmentálnych záťaží - skládky kalov Hampoch v lokalite Pukanec a rušňového depa Cargo v Humennom, bude zodpovedné ministerstvo životného prostredia. Návrh na jeho určenie za povinnú osobu dnes odobrila vláda. To umožní na ich likvidáciu čerpať peniaze z eurofondov.

Počas vlaňajšieho geologického prieskumu životného prostredia sa v lokalite Pukanec – skládka kalov Hampoch zistil väčší rozsah znečistenia, ako sa pôvodne predpokladalo. Kontaminácia tiež zasahuje viac nehnuteľností. Nové konanie o určení povinnej osoby v zmysle zákona sa zastavilo s tým, že ju nie je možné určiť. Zodpovednosť tak prevezme envirorezort.

Odhaduje sa, že zaťažené územia predstavujú okolo desať percent rozlohy Slovenska. Celkové náklady na elimináciu záťaží činia v SR asi 2,3 miliardy eur. Z nového Operačného programu Kvalita životného prostredia by mala SR čerpať okolo 1,4 miliardy eur. Medzi envirozáťaže bez vlastníka patrí napríklad aj skládka komunálneho odpadu pri bratislavskom závode Volkswagen, bývalý areál Calex Zlaté Moravce, rušňové depá v Štúrove, Komárne, Nových Zámkoch či Prievidzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.