Prievidza bude na odstránenie čiernych skládok žiadať 100.000 euro

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Prievidza 1. júla (TASR) - Na niekoľko desiatok odhaduje prievidzská radnica počet čiernych skládok na svojom katastrálnom území. Odstránenie niekoľkých z nich má v pláne financovať aj z Recyklačného fondu v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska. Od Ministerstva životného prostredia SR bude na tento účel žiadať 100.000 eur, uzniesli sa na tom prievidzskí mestskí poslanci na utorkovom (30.6.) rokovaní.

"Ak povieme, že čiernych skládok je okolo 100 v meste Prievidza, tak vôbec nebudeme klamať, a samozrejme, môže ich byť aj viac," odhadol pre TASR hovorca mesta Michal Ďureje.

Ako ďalej ozrejmil, radnica ich intenzívne čistí prostredníctvom pracovníkov verejnoprospešných prác, desiatky čiernych skládok vyčistila na vlastné náklady aj spoločnosť, ktorá zbiera odpad v Prievidzi. "Sú lokality v meste, kde sa čierne skládky objavia takmer okamžite, ako boli vyčistené. Za všetky spomeniem lokalitu Na banskej," doplnil.

Radnica, ako objasnil jej hovorca, aj niekoľkokrát prichytila ľudí, ktorí zakladali čierne skládky a sankcionovala ich, avšak faktom podľa neho je, že si nevážia verejné prostredie. "Máme niekoľko prípadov, keď napríklad vyhodili karosériu z auta, samozrejme, zistili sme páchateľa cez číslo karosérie. Keď máme rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery, ľudia neakceptujú to, že musia hádzať odpad iba do kontajnerov. Rovnako sme riešili prípad, keď ľudia z iných obcí doniesli pneumatiky z áut priamo do našich kontajnerov. To sú prípady, ktoré sme objasnili, ale problém s čiernymi skládkami je, dá sa povedať, národným športom v Prievidzi," dodal.

Lokality s nelegálne vyhodeným odpadom má v pláne samospráva vyčistiť aj v rámci svojho projektu Likvidácia nepovolených skládok v Prievidzi z prostriedkov Recyklačného fondu v rámci programu, ktorý spravuje Environmentálny fond. "Vytypovali sme štyri skládky, jednu v Prievidzi, dve v Hradci a jednu vo Veľkej Lehôtke," spresnil vedúci referátu pre projekty a investície Mestského úradu v Prievidzi Ivan Benca. Samospráva podľa jeho ďalších slov predpokladá, že proces hodnotenia projektu bude ukončený koncom leta, pričom finančné prostriedky bude môcť využiť do 30. novembra tohto roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.