M. Chren dal poslancom čokoládové vajíčka. Chce poukázať na zlý zákon

Martin Chren, ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 1. júla (TASR) – Nezaradený poslanec Martin Chren dnes položil poslancom parlamentu na stôl čokoládové vajíčka, ktorým vo štvrtok (2.7.) uplynie dátum minimálnej trvanlivosti. Chce tým upozorniť na to, že obchody sú povinné okamžite ich zlikvidovať. Spolu s kolegami z mimoparlamentnej strany SKOK predkladajú na rokovanie novelu zákona o potravinách, ktorá má umožniť ďalšie využitie takýchto potravín na sociálne účely.

"Slovensko je dnes takmer jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá má stanovené takéto prísne pravidlá nakladania s použiteľnými potravinami. Spôsobuje to obrovské sociálne, ekologické i finančné škody," zdôraznil Chren.

Slovenské obchody museli podľa neho vlani zlikvidovať vyše 50.000 ton dobrých a zdraviu neškodných potravín po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti. Išlo napríklad o múku, cestoviny, bonbóny, keksy, cukríky či nápoje.

"V našom zákone navrhujeme, aby stále dobré a zdraviu neškodné trvanlivé potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti mohli obchody bezplatne venovať na charitu," priblížil opozičný poslanec. Dosiahnuť tým chcú okrem pomoci chudobným potravinami zadarmo aj zníženie objemu odpadu o desiatky tisíc ton ročne.

"Nie je dôvod myslieť si, že napríklad balenie ryže či čokoládové vajíčko, ktoré má jeden rok a 364 dní, sa môže voľne predávať, a to isté balenie o deň neskôr musí byť zlikvidované ako odpad, namiesto aby zadarmo poslúžilo chudobným a charite," dodal Chren.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.