Súd zrušil rozsudky smrti v prípade zlynčovania mladej ženy v Kábule

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Kábul 2. júla (TASR) - Odvolací súd zrušil rozsudky smrti nad štyrmi Afgancami, ktorí boli v marci tohto roka prítomní pri zlynčovaní mladej ženy v Kábule. Potvrdili to dnes spravodajský server BBC a agentúra AP.

Učiteľku islamských štúdií Farchundu napadol 19. marca v blízkosti známej žltej kábulskej mešity rozzúrený dav, pozostávajúci prevažne z mužov.

Mladú Afganku útočníci obvinili zo spálenia Koránu. Najskôr ju dobili palicami, potom zhodili zo strechy a prešli autom a už mŕtvu ženu nakoniec podpálili. Telo obete potom hodili do neďalekej rieky Kábul.

Súd v Kábule odsúdil v máji tohto roka štyroch mužov na smrť obesením. Podľa agentúry AP traja účastníci útoku dostali v stredu namiesto trestu smrti 20-ročné väzenie; štvrtý obvinený Afganec pôjde za mreže na desať rokov.

Sudca v stredu zbavil obžaloby aj správcu žltej mešity, ktorý po konflikte s mladou ženou podnietil jej napadnutie.

Afganské aktivistky bojujúce za práva žien vyjadrili pobúrenie nad verdiktom súdu, ktorý odznel na tajnom zasadnutí.

V súvislosti so zabitím Farchundy išlo do väzenia osem ľudí vrátane jedenástich príslušníkov polície, ktorí dostali ročný trest. Ich nečinnosť pri incidente potvrdil aj videozáznam z miesta činu.

Jedna z ľudskoprávnych aktivistiek v rozhovore pre spravodajcu BBC v Kábule vyjadrila presvedčenie, že súdny spor je príkladom bezprávia a že tamojšie ženy neutláčajú len členovia militantného hnutia Taliban, ale aj celý afganský politický systém.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.