Európski obchodníci s dlhopismi majú poslednú šancu pred referendom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 3. júla (TASR) - Európski obchodníci s cennými papiermi majú dnes poslednú šancu pripraviť sa na výsledky nedeľného referenda (5.7.) v Grécku. Po víkende sa totiž ceny dlhopisov môžu vydať oboma smermi: buď stúpnu, alebo klesnú, konštatuje agentúra Bloomberg.

Podľa najnovších prieskumov sú grécki voliči rozdelení takmer na polovicu. Teda počet tých, ktorí sa chystajú povedať ÁNO podmienkam veriteľov, aj počet ich odporcov je takmer rovnaký.

To znamená, že obchodníci musia brať do úvahy obe možnosti. Prípadné ÁNO v referende môže spustiť nákupnú horúčku a vyvolá veľký dopyt po dlhopisoch problematických okrajových štátov eurozóny, keďže úroky z nich sú vyššie, a zároveň výpredaj tzv. bezpečných aktív s nízkymi úrokmi. A pri NIE to bude naopak, domnievajú sa analytici nemeckej Commerzbank. To môžu niektorí investori vnímať ako veľkú príležitosť, zatiaľ čo iní dnes radšej zatvoria svoje pozície.

Predpoveď vývoja na trhu je tak v podstate jasná: jedna skupina bude riskovať s vidinou gréckeho ÁNO a druhá staví na NIE, skonštatoval Christoph Rieger, šéf strategického oddelenia Commerzbank, podľa ktorého už po minulom víkende, keď grécka vláda náhle vypísala referendum sa ukázalo, že je ťažké predvídať, čo bude nasledovať.

Nemecké dlhopisy, ktoré sú považované za bezpečné, po vypísaní referenda v Grécku posilnili, a naopak, talianske a španielske oslabili. Ale rozhodne nemožno povedať, že by sa kríza z Grécka rozširovala na okrajové štáty eurozóny, ktoré zápasia s vysokými dlhmi. Prispela k tomu aj Európska centrálna banka, ktorá v rámci tzv. kvantitatívneho uvoľňovania nakupuje dlhopisy štátov eurozóny a pomáha tak nielen ekonomike regiónu, ale stláča tiež výnosy z týchto cenných papierov, a tým aj náklady daných krajín na obsluhu ich dlhov.

Výnosy z 10-ročných nemeckých dlhopisov dnes do 7.29 h londýnskeho času klesli na 0,84 % z 0,92 % na konci minulého obchodného týždňa.

Naopak, výnosy zo španielskych 10-ročných dlhopisov vzrástli na 2,30 %, čo je o 0,19 percentuálneho bodu viac ako na konci minulého týždňa, ale menej ako 2,60 % na začiatku ranného obchodovania v pondelok 29. júna.

Prieskum, ktorý uskutočnil Inštitút sociálnych a hospodárskych štúdií Macedónskej univerzity na objednávku agentúry Bloomberg ukázal, že 43 % Grékov sa chystá povedať NIE podmienkam záchranného programu a 42,5 % bude hlasovať ÁNO. Na prieskume sa zúčastnilo 1042 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.