Moslimovia v mnohých krajinách oslavujú koniec ramadánu

Na snímke moslimovia sa modlia pred starými drevenými škunermi počas sviatku Íd al-Fitr, ktorým sa končí pôstny mesiac ramadán v historickom prístave Sunda Kelapa v indonézskej Jakarte 17. júla 2015. Foto: TASR/AP

Káhira 17. júla (TASR) - Moslimovia v mnohých krajinách arabského sveta začali dnes oslavovať trojdňový sviatok íd al-fitr, ktorým sa tradične končí pôstny mesiac ramadán.

Začiatok tzv. sviatku prerušenia pôstu stanovila na dnešný deň Saudská Arábia, ktorá je kolískou islamu a spravuje jeho najposvätnejšie mestá Mekku a Medinu. Rijád označil štvrtok za oficiálny posledný deň ramadánu.

Podľa agentúry DPA sviatok íd al-fitr v rovnakom termíne oslavuje aj minimálne 11 ďalších prevažne moslimských krajín: Bahrajn, Egypt, Indonézia, Jemen, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Palestína, Spojené arabské emiráty a Sýria.

Omán a Maroko však oznámili, že trojdňový sviatok prerušenia pôstu, počas ktorého moslimovia zvyknú dávať almužny chudobným, začnú oslavovať až v nedeľu.

Začiatok a koniec každého islamského lunárneho kalendára sa stanovuje na základe pozorovania mesačných cyklov, takže termíny sviatkov sa v jednotlivých krajinách môžu líšiť. Mnohé islamské krajiny však slávia sviatky v rovnakých termínoch ako Saudská Arábia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.