Saudskoarabský kráľ sa stretol s hlavnými vodcami Hamasu

Exilový vodca palestínskeho hnutia Hamas Chálid Mašál Foto: TASR/AP

Dubaj 17. júla (TASR) - Saudskoarabský kráľ Salmán sa dnes stretol s exilovým vodcom Hamasu Chálidom Mašálom a ďalšími predstaviteľmi tohto palestínskeho radikálneho hnutia. Išlo o prvú schôdzku oboch strán za ostatné dva roky.

Na stretnutí sa okrem kráľa Salmána zúčastnili aj korunný princ, minister obrany a ďalší poprední činitelia Rijádu. Podľa agentúry Reuters ide o možný signál zbližovania medzi sunnitskou Saudskou Arábiou a Hamasom, ktorý bol dlhé roky tradičným spojencom šiitského Iránu.

"Delegácia (politického krídla Hamasu) diskutovala o palestínskej jednote a politickej situácii v regióne. Toto stretnutie by mohlo prispieť k rozvinutiu vzťahov medzi Hamasom a Saudskou Arábiou," uviedol pre Reuters zdroj z Hamasu.

Islamisti z hnutia Hamas vládnu od roku 2007 v pásme Gazy, odkiaľ vyhnali bojovníkov konkurenčnej frakcie Fatah. V posledných rokoch sa Hamas dostal do izolácie a finančných problémov, keď v dôsledku sýrskej občianskej vojny prudko ochladli jeho vzťahy s kľúčovým spojencom Iránom.

Šiitský Irán totiž podporuje režim nábožensky spriazneného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, zatiaľ čo Hamas tamojších prevažne sunnitských povstalcov.

Otepľovanie vo vzťahoch Hamasu a Rijádu je badateľné od začiatku tohto roka, keď na saudskoarabský trón nastúpil nový kráľ Salmán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.