Vodičov autobusov a nákladiakov spozornite: Polícia si na vás posvieti

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Bratislava 20. júla (TASR) - Polícia si tento týždeň posvieti na vodičov autobusov a nákladiakov. Dnes sa totiž začína dopravno-bezpečnostná akcia TISPOL-u, počas ktorej budú policajti kontrolovať dodržiavanie predpisov domácimi, ale i zahraničnými vodičmi nákladnej a autobusovej dopravy. Informovala o tom dnes hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Akcia potrvá do 26. júla.

"Dodržiavanie doby jazdy a odpočinku, tachografy, doklady potrebné na vedenie vozidla, technický stav, dodržiavanie hmotnostných limitov, predpisov pri preprave nebezpečných vecí a odpadu. To všetko bude pod drobnohľadom policajtov," priblížila Baloghová. Kontrola dodržiavania povolenej rýchlosti, zákaz alkoholu a návykových látok za volantom či pripútanie sa bezpečnostnými pásmi čaká aj vodičov osobných vozidiel.

Baloghová ďalej informuje, že v prvom polroku tohto roka zavinili vodiči autobusov 35 dopravných nehôd. "O život pri nich prišli dve osoby, ťažko sa zranilo deväť osôb a ľahko 38 osôb. Alkohol nebol zistený ani v jednom prípade," uviedla. V prípade vozidiel MHD polícia v prvom polroku zaznamenala 16 nehôd. O život neprišiel nikto a nebol zaznamenaný ani alkohol. "Čo sa týka vozidiel verejnej hromadnej dopravy, došlo k deviatim nehodám, nezomrel nikto a alkohol tiež nebol zistený," doplnila hovorkyňa policajného prezídia.

Zdôrazňuje, že vodiči autobusov musia byť obzvlášť opatrní. Za alkohol za volantom im hrozia totiž vysoké pokuty. "V zmysle Trestného zákona hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov, ak pod vplyvom návykovej látky ohrozí život alebo zdravie ľudí alebo spôsobí značnú škodu na majetku pri výkone zamestnania alebo inej činnosti, pri ktorých je vplyv návykovej látky obzvlášť nebezpečný, najmä ak vedie prostriedok hromadnej dopravy," vysvetlila.

V prípade nákladných vozidiel zavinili za šesť mesiacov tohto roka vodiči 650 dopravných nehôd. "O život prišlo 11 osôb, ťažké zranenia utrpelo 53 osôb, ľahko sa zranilo 242 osôb. Alkohol bol zistený v 36 prípadoch," doplnila Baloghová.

Polícia vodičom tiež pripomína, že najmä pri horúčavách si treba pred cestou poriadne oddýchnuť. Nevyhnutné je tiež dodržiavať pitný režim a robiť si častejšie prestávky na oddych počas cesty. "Samozrejmosťou pred jazdou by mala byť kontrola technického stavu vozidla, svetiel a pneumatík. Dodržiavaním dopravných predpisov sa účastníci cestnej premávky môžu vyhnúť pokutám, veď v prípade, že je všetko v poriadku, nie je dôvod na ich uloženie," uzavrela Baloghová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.