Á. ÉRSEK: V rezorte školstva treba vytvoriť post tajomníka pre šport

Árpád Érsek Foto: TASR

Bratislava 29. júla (TASR) - Ministerstvo školstva by malo mať post štátneho tajomníka pre mládež a šport, pod ktorého by spadala celá agenda športu. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Árpád Érsek na margo pripomienok k pripravovanému zákonu o športe, ktorý je posledný deň v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Vytvorením postu takéhoto štátneho tajomníka by sa podľa Érseka odstránila neefektívnosť a duplicity, ktoré existujú.

Ďalšou pripomienkou poslanca je potreba optimalizácie vrcholovej prípravy športovcov v jednom vrcholovom centre. "Momentálne sú tri centrá, každé v inom rezorte, čo zbytočne navyšuje prevádzkové náklady namiesto využitia týchto financií športovcami," doplnil Érsek. Podľa neho Slovensku postačuje jedno takéto centrum.

Za správne by tiež považoval ním už v minulosti navrhované zavedenie doživotnej renty pre úspešných olympionikov. "Taktiež je potrebné získať nové zdroje na financovanie športu, a to napríklad rozdelením prostriedkov z príjmov za televízne práva a reklamy pri veľkých športových podujatiach, ako sú olympijské hry či majstrovstvá sveta," povedal Érsek.

Zároveň tvrdí, že v oblasti športového školstva je potrebné urobiť veľký kus práce. "Za jednu z najdôležitejších vecí považujem rozvoj športového školstva prostredníctvom regionalizácie na základe športových podmienok, tradícií a disciplín. Je zrejmé, že napr. v Poprade budú populárnejšie iné športy ako v Trenčíne alebo v Dunajskej Strede," vysvetlil opozičný poslanec.

Za potrebnú považuje aj podporu internátnych športových škôl a umiestňovanie talentovaných mladých športovcov v nich. S tým je spojené aj financovanie športových odborníkov – trénerov, špecialistov, bez ktorých je rozvoj športu nemožný.

"Niektoré z týchto pripomienok dáme do pripomienkového konania a počkáme si, v akej podobe bude tento zákon schválený vládou. Ak nebudú akceptované, tak sa potom prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov v parlamente budeme snažiť tieto zmeny presadiť," dodal na záver Érsek, ktorý považuje návrh nového zákona za posun vpred v porovnaní so súčasnou legislatívou.

Nový zákon o športe má sprehľadniť financovanie a zabezpečiť športu viac peňazí. A to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo. "Navrhuje sa, aby sa čo najviac peňazí do športu prerozdeľovalo automaticky, podľa vzorca. Ten definuje kritériá ako napríklad masovú (členskú) základňu, športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory," opísala hovorkyňa pre priamo riadené organizácie ministerstva školstva Monika Hucáková.

Dôležitým prvkom návrhu je podľa nej nový informačný systém, v ktorom bude povinnosť zaregistrovať sa. "Systém následne zverejní údaje o športových organizáciách, športovcoch i športových odborníkoch. V databáze budú zverejnené aj zmluvy, ktoré preukážu hospodárenie s verejnými financiami, ale aj sponzorské dary, prostredníctvom tzv. transparentného účtu," vysvetlila s tým, že žiadateľ o podporu z verejných zdrojov bude musieť mať status "spôsobilý". Systém ho takto označí podľa Hucákovej len pri dodržiavaní pravidiel.

Nové pravidlá by malo dostať aj manažovanie slovenského športu. "A to nielen na úrovni štátu, ale aj na úrovni zväzov. Športovci a kluby by sa po novom mali podieľať na riadení a kontrole ich zväzov, čo im umožnia povinné pravidlá pre stanovy a fungovanie zväzov," zdôraznila Hucáková.

Vzniknúť má nová funkcia, ktorou bude hlavný kontrolór športu. "Funkcia by mala usmerniť kontrolórov zväzov a priniesť poriadok aj do systému vzdelávania," uviedla Hucáková. Návrh zákona počíta aj so zriadením sektorového športového súdu. Mal by podľa rezortu školstva odbremeniť preťažené civilné súdy od špeciálnej agendy športových sporov. Zákon o športe má priniesť aj športové poukazy pre deti, ktoré by dostávali v škole.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.