Ministerstvo dopravy zvýšilo dotácie na územné plány miest

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 4. augusta (TASR) - Takmer 100 miest a obcí si v tomto roku vypracuje za viac ako 700.000 eur základný plán rozvoja svojho územia na ďalšie roky. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR totiž v roku 2015 zvýšilo dotácie pre obce a mestá na tento účel. Podľa hovorcu rezortu dopravy Martina Kóňu tak ministerstvo ešte nikdy nedalo mestám a obciam také vysoké dotácie na obstaranie územných plánov.

„V porovnaní s minulým rokom sme mohli podporiť o 22 žiadostí viac a suma, ktorú sme mestám poskytli, je medziročne vyššia o viac ako 17 %,“ vyčíslil štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko.

Zvýšenie poskytovanej dotácie súvisí podľa rezortu dopravy s pripravovaným novým zákonom o územnom plánovaní a výstavbe, ktorý už schválila vláda. "Práve platné územné plány sú jedným zo základných kameňov nového stavebného zákona. A preto zákon počíta s tým, že všetky obce budú mať územný plán do roku 2037," vysvetlil Kóňa.

Podľa nových kritérií hodnotenia žiadostí o dotáciu sa podľa rezortu zvýhodňovali malé obce s počtom obyvateľov do 2000 a tiež obce, na území ktorých sa nachádza marginalizovaná rómska komunita. Snahou ministerstva je totiž podporovať vypracovanie územných plánov aj v tých obciach, v katastri ktorých je podľa Atlasu rómskych komunít evidovaná rómska osada. A to preto, aby bolo možne následne zabezpečiť zlegalizovanie týchto území pre bývanie.

Dotácie sa poskytujú na spracovanie konceptu, návrhu alebo na aktualizáciu územného plánu obce alebo mesta. Hlavným účelom a zámerom týchto dotácií je podľa ministerstva zaviesť poriadok v území, stanoviť jasné podmienky na územný rozvoj, umiestňovanie jednotlivých stavieb a činností prostredníctvom územnoplánovacej dokumentácie, ktorú má v súčasnosti z celkového počtu obcí 2891 len 1402 obcí. Teda necelá polovica z nich.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.