Skupina Vidiek je tu s novým albumom, predstaví ho na turné

Skupina Vidiek Foto: Skupina Vidiek

Bratislava 2. októbra (TASR) – Konečne, hovoria fanúšikovia dnes už kultovej slovenskej skupiny Vidiek. Po 12 rokoch od vydania ostatného albumu Nové časy prichádza Janko Kuric a spol. s novým albumom, ktorý dostal názov Vidiek s oblohou.

Názov albumu podľa vyjadrenia členov kapely je slovnou hračkou, pretože obloha nie je len nad našimi hlavami, ale často aj na tanieri a práve kresba takejto oblohy je aj na obale nového albumu a symbolicky znázorňuje 65 hostí, spevákov a hudobníkov, ktorí prispeli svojím umením pri nahrávaní tohto albumu a pomohli tak vytvoriť naozaj dobrú „papanicu“. Medzi najznámejších hostí „za veľkým stolom“ patria Katarína Knechtová, František Černý z Čechomoru, Michal Kaščák, Oskar Rózsa, Erich Boboš Procházka, skupina Puding pani Elvisovej či dychová hudba Vištučanka.

Tracklist nového albumu ponúka 16 songov, 11 nových, doteraz nevydaných skladieb, doplnených „raritkami“, ktoré vznikli na Pohode. Sú nimi Sedím, ležím, Načo pôjdem domov, v narkóze, Milá, Bohyňa nepokoja, Čakám pri kríži, Smútok, Vietor v hlave, Výťahová pieseň, Smej sa, Nebo, peklo, zem, Gramatika, Fajčenie škodí, Rádioaktívny udavač, Vidiek s oblohou a remix Fajčenie škodí. Prílohou je nápaditý booklet s textami piesní a kompletným zoznamom účinkujúcich.

„Hrali sme s Vidiekom na festivale Pohoda a trápilo nás, čím koncert osviežime. Nový album sa ešte len pripravoval, preto sme nové pesničky nemohli zaradiť do programu. Tak sme sa rozhodli, že pripravíme raritné spojenia a na Pohode sme hrali svoje aj cudzie pesničky s Hexom, Pudingom Pani Elvisovej, 20-člennou dychovou hudbou Vištučanka a takmer kompletnou formáciou Bez Ladu a Skladu. Vtedy sa nám prvýkrát zapáčilo pomenovať náš koncert Vidiek s oblohou. Keď sme sa vrátili domov a do štúdia, uvedomili sme si, že názov sa vlastne výborne hodí aj pre náš nový album. Tak sme ho tak nazvali a v dobrom za to môže Pohoda,“ uviedol k vzniku názvu albumu pre TASR spevák Ján Kuric.

Vidiek, to je dnes zostava Ján Kuric (spev), Richard Jajcay (gitara), Martin Klačanský (basgitara), Richard Kasák (klávesové nástroje) a Ondrej Tomčala (bicie). V tejto zostave sa predstavia aj na koncertnom turné, kde s nimi vystúpia hostia Pacora Trio a známa česká skupina Čechomor. Prvým bude koncert v Košiciach už 14. októbra, deň nato sa predstavia v Banskej Bystrici, 21. októbra v Trenčíne, 22. októbra v Bratislave. Neostane iba pri Slovensku, 29. októbra budú hrať v Dubline, 30. októbra v Londýne a 31. októbra v Manchesteri. Vstupenky na slovenské koncerty sú k dispozícii v sieti predpredaj.sk.

Od roku 1981 sa datuje založenie skupiny Ventil RG, pričom skratka RG znamenala rovinskí gentlemani. Pôvodne sa volali Krach a hrali punk-rock. Z tohto obdobia boli hity Fajčenie škodí zdraviu a Radšej budem dnes aktívny, ako zajtra rádioaktívny, ktorých texty napísal Daniel Mikletič. Rozišli sa v polovici 80. rokov. Na jej báze vznikla v roku 1987 skupina Vidiek. V roku 1988 vydali prvý album Nechajte si ju, druhým bol album Vidiek (1994), tretím platňa Tri štyry (1997), nasledoval Výber live (2000), piaty bol album Nové časy (2003). Skupina Ventil RG sa vrátila na pódium v roku 2007 a vydala live album Randal 2007. V závere roka 2009 vydala skupina Vidiek pod názvom Best Of kompiláciu hitov z ich viac ako 20-ročnej dráhy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.