Pápež vymenoval za pápežského ceremoniára slovenského kňaza Dubinu

Pápež František Foto: TASR/AP

Bratislava 2. októbra (TASR) - Svätý Otec František vymenoval za pápežského ceremoniára Jána Dubinu, kňaza Banskobystrickej diecézy. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Dubina, ktorý pochádza z obce Pažiť pri Partizánskom, bol za kňaza pre Banskobystrickú diecézu vysvätený 19. júna 2004. Od júla 2011 pracuje na Úrade liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza vo Vatikáne. Bývalý banskobystrický biskup Rudolf Baláž ho poslal na štúdiá liturgie do Ríma, kde v roku 2012 získal doktorát z posvätnej liturgie na Pápežskom ateneu sv. Anzelma.

Úlohou pápežských ceremoniárov je asistovať Svätému Otcovi a aj kardinálom počas posvätných slávení pri významných príležitostiach, vysvetlila KBS. Každému kardinálovi je pridelený jeden ceremoniár, ktorý mu asistuje počas slávení v meste Rím.

Pápežskí ceremoniári majú tiež za úlohu, pod vedením maestra pápežských liturgických slávení, pripravovať a viesť v Ríme všetky slávenia, ktoré sa konajú v mene pápeža. Počas Sede vacante asistujú na generálnych kongregáciách kardinálov a vstupujú do konkláve, aby plnili im zverené úlohy, uzatvára KBS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.