Slovenské národné múzeum ochraňuje najbohatší zbierkový fond

Na snímke budova Slovenského národného múzea v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 2. októbra (TASR) - Slovenské národné múzeum (SNM) je vrcholná štátna zbierkotvorná, vedeckovýskumná a kultúrno-vzdelávacia inštitúcia v oblasti múzejnej činnosti v Slovenskej republike (SR).

Vo svojich rozsiahlych a mimoriadne rozmanitých zbierkach spravuje takmer štyri milióny objektov spoločenskovedného aj prírodovedného zamerania. Expozície a výstavy SNM ročne navštívi vyše milión domácich a zahraničných návštevníkov, pričom zvláštna pozornosť sa venuje podujatiam určeným pre deti a mládež.

Myšlienka zriadenia národného múzea sa na Slovensku objavovala už od počiatkov národného obrodenia a vrcholila v čase vzniku Matice slovenskej (MS). Založenie Slovenského národného múzea je spojené so vznikom Muzeálnej slovenskej spoločnosti (1893), ktorá položila základy systematickej zberateľskej a vedeckej činnosti vo všetkých vlastivedných disciplínach. Zásluhou jej predsedu Andreja Kmeťa a drobných príspevkov Slovákov bola postavená prvá účelová budova SNM v Turčianskom Svätom Martine.

Po prvej svetovej vojne sa začala presadzovať myšlienka vybudovania celonárodného múzea v hlavnom meste, ktoré bolo pod názvom Slovenské vlastivedné múzeum založené v roku 1924. V rovnakom roku pribudlo v Bratislave aj Zemědělské muzeum ako pobočka Československého zemědělského muzea v Prahe. V roku 1940 sa Slovenské vlastivedné múzeum a Zemědělské muzeum zlúčili do Slovenského múzea a v roku 1961 sa zákonom Slovenskej národnej rady (SNR) zlúčili do jedného organizačného celku Slovenské múzeum v Bratislave a Slovenské národné múzeum v Martine, čím vzniklo jednotné celonárodné Slovenské národné múzeum s hlavným sídlom na Fajnorovom a Vajanského nábreží v Bratislave.

Od svojho vzniku je múzeum najdlhšie kontinuitne pôsobiacou národnou vedeckou a kultúrnou inštitúciou, ktorá dokumentuje predovšetkým hmotne vývoj prírody a spoločnosti na Slovensku, kultúru a život Slovákov doma i za hranicami, zmeny v živote krajiny a jej obyvateľov od čias formovania sa geologických vrstiev až po súčasnosť charakterizovanú budovaním moderného demokratického štátu na konci druhého tisícročia. Okrem toho SNM podporilo napríklad vznik národnej knižnice, národného archívu i národnej galérie a v nemalej miere prispelo k vytvoreniu celonárodnej pamiatkarskej inštitúcie a reštaurátorských dielní.

V súčasnosti SNM zhromažďuje, dokumentuje, odborne spracováva, vedecky zhodnocuje, ochraňuje a sprístupňuje takmer štyri milióny zbierkových predmetov vrátane národných kultúrnych pamiatok ako dokladov vývoja slovenskej prírody a spoločnosti, slovenského národa a etnických spoločenstiev. Svoje poslanie realizuje prostredníctvom siete 18 špecializovaných múzeí, ktorých expozície sa nachádzajú vo všetkých krajoch Slovenska.

Medzi aktuálne výstavy a expozície Slovenského národného múzea patrí napríklad výstava 50 rokov Múzea Ľudovíta Štúra v Modre (do 15.11.2015), expozícia Zázrak prírody - Príbeh života na Zemi v Prírodovednom múzeu v Bratislave, výstava Utajený dámsky svet v Múzeu Červený Kameň (do 31.10.2015), expozícia mučiacich nástrojov v Múzeu Bojnice (do 31.12.2015) alebo výstava Veľká Morava v Historickom múzeu v priestoroch Bratislavského hradu (do 1.11.2015).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.