Zakladateľa hnutia Pegida obžalovali z podnecovania nenávisti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Drážďany 2. októbra (TASR) - Zakladateľa protiislamského a xenofóbne orientovaného hnutia Pegida Lutza Bachmanna obžalovali v Nemecku z vyvolávania nenávisti. Krok prokuratúry sa opiera o texty, ktoré sa v januári objavili na jednej zo sociálnych sietí a v ktorých Bachmann vlani v septembri počastoval cudzincov ostrými verbálnymi urážkami.

Žalobcovia konštatovali, že obžalovaný útočil na ľudskú dôstojnosť utečencov, urážal ich a zlomyseľne im dával najavo svoje pohŕdanie, čím podnecoval nenávisť a potenciálne ohrozoval verejný poriadok, vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA.

Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida) demonštrujú v Drážďanoch už takmer rok, ich akcie sa však uskutočnili už aj v iných nemeckých i rakúskych mestách, ako aj ďalších krajinách.

Po rozkole vo vedení hnutia sa účasť na podujatiach tohto subjektu výrazne znížila. Kým na "vrchole slávy" prišlo v Drážďanoch na jeho akciu až 25.000 ľudí, neskôr to boli už iba rádovo stovky.

Aktuálna kríza okolo utečencov však opätovne prispela k zvýšeniu popularity extrémistov z hnutia, v uplynulý pondelok sa tak na tradičnej demonštrácii v Drážďanoch zišlo okolo 7500 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.